„Mój stan według lekarzy był beznadziejny” – powiedziała telewizji meksykańskiej Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Jej uzdrowienie z tętniaka mózgu zostało uznane przez papieża Franciszka za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II. Potwierdzono również, że papież Polak zostanie kanonizowany razem z Janem XXIII. Data kanonizacji jest wciąż nieznana.

W wywiadzie dla stacji Televisa Mora Diaz opowiedziała, że w kwietniu 2011 roku doznała ciężkiego krwotocznego udaru mózgu. Po serii badań, jak relacjonowała, lekarze powiedzieli, że nic więcej nie mogą dla niej zrobić.

Musieliby zamknąć tętnicę aluminiowym klipsem, by nie dopuścić do dalszego krwotoku, ale nie mogli nic zrobić, bo znajdowała się ona w niedostępnym miejscu mózgu - wyjaśniła Mora Diaz.

1 maja 2011 roku, kilka tygodni po udarze Floribeth obejrzała transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II. Jej rodzina zaś poszła na miejscowy stadion, gdzie również można było obejrzeć przekaz z Watykanu.

Następnego ranka, jak dodała, znalazła przy swoim łóżku pismo ze zdjęciem Jana Pawła II na okładce.

Usłyszałam głos, który mówił do mnie: "Podnieś się, nie lękaj się" - wspominała kobieta. Byłam zaskoczona i patrzyłam dalej na pismo, powiedziałam: "tak" i wstałam - dodała Floribeth Mora Diaz.

Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.

Po decyzji Franciszka - oczekiwanie na datę konsystorza i mszy kanonizacyjnej

Po decyzji Franciszka rozpoczęło się oczekiwanie na dwa terminy: najpierw konsystorza, czyli zebrania kardynałów pod przewodnictwem papieża i mszy kanonizacyjnej.

Konsystorz do spraw kanonizacji to ostatni etap przygotowań do mszy kanonizacyjnej. To w trakcie tego spotkania papież Franciszek ogłosi datę mszy w Watykanie. Decyzję w tej sprawie ma podjąć sam - wynika z nieoficjalnych wiadomości.

Konsystorz dotyczyć będzie podwójnej kanonizacji, ponieważ - tak jak wcześniej informowano - papież zdecydował, że podczas jednej uroczystości ogłosi świętymi dwóch błogosławionych - Jana Pawła II i Jana XXIII. Polski papież zostanie kanonizowany 8 lat po śmierci, Dobry Papież Jan - po 50 latach.

Nie ma jeszcze żadnych spekulacji co do dokładnej daty konsystorza, choć nie wyklucza się, że odbędzie się on wczesną jesienią. Ponieważ jednak papież Franciszek zamierza pracować niemal przez całe lato w Watykanie, być może szybciej zwoła posiedzenie kardynałów.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi pytany o termin mszy kanonizacyjnej, odparł, że prawdopodobnie odbędzie się ona przed końcem tego roku. W ostatnich dniach zaczęto wskazywać jako możliwą datę niedzielę 8 grudnia, gdy przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W ostatnich tygodniach doszło do istotnego przyspieszenia prac nad kanonizacją Jana Pawła II. Po tym, gdy dokumentację w sprawie cudu przyjęli w głosowaniach lekarze i teolodzy z kongregacji, we wtorek uczyniła to również komisja kardynałów i biskupów.