Jeden z sześciu pociągów wyczarterowanych biurom podróży, które organizowały wyjazdy na uroczystości kanonizacyjne do Rzymu, został odwołalny – poinformowało PKP Intercity. Pociąg miał wyjechać z Warszawy w piątek rano i zabrać 600-700 pielgrzymów.

"Informujemy, że ze względu na brak podpisania umowy i zrealizowania płatności przez jednego z organizatorów wyjazdów do Rzymu, pociąg, który miał odjechać z Warszawy Wschodniej 25 kwietnia o godz. 09:14, został odwołany" - podała w komunikacie rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska.

Partnerem, który miał zapłacić za przejazd pociągu z pielgrzymami do Rzymu, było biuro podróży Holiday Travel z Warszawy.

Płatność miała wpłynąć do nas do 18 kwietnia. Ponieważ był to Wielki Piątek, zdecydowaliśmy, że zaczekamy jeszcze na dopełnieniem formalności przez biuro podróży. Tymczasem wczoraj biuro poinformowało nas w piśmie, że nie ma kontaktu z osobą, która była inicjatorem wyjazdu do Rzymu i że nie ma środków na zapłacenie za pociąg - powiedziała Szopowska.

Nie wiadomo, ile biletów sprzedano na odwołany pociąg, jednak zgodnie z ustaleniami z biurem podróży PKP Intercity miało przygotować skład, którym miało podróżować 600-700 osób. Szopowska zaznaczyła, że jeszcze dziś rano w internecie można było znaleźć informacje zapraszające do wyjazdu, z których wynikało, że do kupienia jest jeszcze ok. 200 biletów na tę podróż do Rzymu.

Według Szopowskiej nie ma już raczej możliwości, żeby zamówiony przez biuro podróży pociąg wyjechał jutro do Rzymu. Odwołany pociąg miał zabrać pielgrzymów również z Częstochowy i Katowic.

Prezes Holiday Travel Ryszard Cetnarski poinformował, że jego biuro nie sprzedało żadnych biletów na odwołany pociąg. Jakiś czas temu przyszła do mnie osoba prywatna i poprosiła o pomoc w rozmowach z PKP Intercity - przekonywał Cetnarski.

Osoba ta miała wówczas powiedzieć prezesowi biura, że pociągiem pojadą uczniowie z dawnych Kresów Wschodnich. Cetnarski zgodził się pomóc, jednak podkreśla, że "jego rola w tej sprawie jest żadna". Nie potrafi powiedzieć, czy i ile biletów zostało sprzedanych na odwołany pociąg.

(j.)