Ewentualna opinia komisji weneckiej będzie traktowana jak "paraprywatna" - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro w rozmowie z TVP Info. Jego zdaniem komisja nie miała prawa przyjąć zaproszenia od marszałka Senatu.

Zbigniew Ziobro pytany o wizytę komisji weneckiej w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu i jej ewentualną opinię, powiedział, że poważnie podejdzie do komisji i do formalnej, oficjalnej opinii, jeśli ona będzie przygotowana zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego, statutu komisji i polskiego prawa.

"Przedstawiciel od pana Putina przyjeżdża uczyć nas, Polaków, jak mamy przestrzegać praworządności"

Ten dokument, który zostanie przygotowany, będziemy traktowali, jako paraprywatny, nieoficjalny, nieformalny - zaznaczył.

Niespecjalnie będzie nas zajmowała polemika z nim, ponieważ upatrujemy w tym dokumentu politycznego, a nie bezstronnych rad wybitnych zdystansowany prawników, którzy chcieliby z życzliwością spojrzeć nasze polskie sprawy i doradzić nam, jak rozwiązywać problemy polskiego sądownictwa - powiedział minister sprawiedliwości.

Jeśli ktoś chce radzić, jak przestrzegać prawo, sam prawo winien przestrzegać - podkreślił. Według Zbigniewa Ziobry komisja wenecka świadomie łamie swój statut, "co pokazuje, że jej przedstawiciele są zaangażowani w polityczną grę".

Ocenił, że symboliczne jest to, że sekretarzem komisji weneckiej jest przedstawiciel Rosji. Przedstawiciel od pana Putina przyjeżdża uczyć nas, Polaków, jak mamy przestrzegać praworządności. To jest zabawne - dodał Zbigniew Ziobro.

"Wciąga się zewnętrzne środowiska - państwa, w tym Rosję, do tego, aby atakować Polskę"

Szef resortu sprawiedliwości twierdzi, że jest gotowy spotkać się z komisją, pod warunkiem, że będzie ona oficjalnie zaproszona, a zgodnie z konstytucją mogą to zrobić tylko dwa organy. Wskazał, że Polskę na zewnątrz reprezentuje, a więc może zapraszać inne organy międzynarodowe, wyłącznie minister spraw zagranicznych w imieniu rządu oraz prezydent.

Jeśli tak jest, pan marszałek Senatu nie miał prawa takiego zaproszenia wystosować, a komisja wenecka nie miała prawa go przyjąć - ocenił Ziobro w wywiadzie dla TVP Info.

Pytany, czy marszałek Grodzki powinien ponieść odpowiedzialność za wystosowanie zaproszenia, minister sprawiedliwości odpowiedział, że jest to sprawa odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, ale przede wszystkim odpowiedzialności przed wyborcami za to, że wciąga się zewnętrzne środowiska - państwa, w tym Rosję, do tego, aby atakować Polskę.

Dopytywany o sobotni marsz środowiska sędziowskiego w Warszawie - "Marsz tysiąca tóg" - Zbigniew Ziobro powiedział, że podobny marsz z togami widział w przekazach z Francji, gdzie - jak mówił - policja wtargnęła do sądów i brutalnie biła sędziów protestujących przeciw reformie emerytalnej.

W Polsce sędziów nikt nie atakował, nikt nie przeganiał, jeszcze mieli ochronę policji - powiedział. Jak dodał, sędziowie "wchodzą w politykę" i wygłaszają hasła polityczne. To jest zakłamanie, to jest hipokryzja, to jest walka o przywileje i walka z naszymi zmianami - podkreślił gość TVP Info.