"Władze Rosji poinformowały nas, że unijna propozycja certyfikatów na warzywa nie wpisuje się w ramy porozumienia Miedwiediew - Barroso" - powiedział w Brukseli komisarz ds. ochrony zdrowia John Dalli. Tym samym potwierdził nieoficjalne informacje korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon.

Na szczycie Unia Europejska - Rosja ustalono, że wprowadzenie przez kraje Wspólnoty certyfikatów jest warunkiem zniesienia przez Rosję embarga na unijne warzywa. Europejscy eksperci ciężko pracowali, aby wdrożyć porozumienie osiągnięte w piątek, 10 czerwca, pomiędzy szefem Komisji Europejskiej, José Barroso a prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem - przyznał komisarz ds. zdrowia konsumentów John Dalli.

Jednocześnie odrzucił zarzuty Moskwy, że unijna propozycja certyfikatów jest niezgodna z umową zawartą na szczycie w Niżnym Nowgorodzie. Komisja Europejska oczekuje, że władze rosyjskie ponownie rozpatrzą unijną propozycję certyfikatów, tak aby eksport unijnych produktów został wznowiony tak szybko, jak się da - powiedział Dalli.

Komisja nie zamierza zmieniać przedstawionego w piątek projektu certyfikatów, które mają mówić wyłącznie o pochodzeniu produktów. Rosjanie żądają natomiast zaświadczeń sanitarnych. Rozmówcy Katarzyny Szymańskiej-Borginon w Komisji Europejskiej twierdzą, że z Rosjanami trudno się rozmawia, bo sprawa jest rozgrywana przez nich politycznie. W Rosji trwa przedwyborcza rywalizacja między premierem a prezydentem.

Rozmowy w sprawie certyfikatów nie zostały zerwane, ale nastąpił wyraźny impas.