Spółka Amber Gold przez ponad rok nie figurowała w systemie podatkowym. Stało się tak przez błąd urzędniczki. Reporterzy RMF FM ujawniają wyniki kontroli resortu finansów w I Urzędzie Skarbowym w Gdańsku. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się nasi dziennikarze, kontrolerzy wykazali, że jedna z pracownic urzędu nie umieściła spółki w systemie komputerowym POLTAX, używanym przez urzędy skarbowe w Polsce. Przez to urzędnicy nie mieli szans zauważyć, że Marcin P. nie składa deklaracji podatkowych.

Zobacz również:

W raporcie z kontroli, przeprowadzonej przez ministerstwo, wymieniona jest starsza referent w Referacie Identyfikacji i Rejestracji Podatkowej, Maja Ś.

Według informacji z kontroli, Marcin P. przeniósł dokumenty Amber Gold do I Urzędu Skarbowego w Gdańsku w listopadzie 2009 roku. Zgodnie z prawem, obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych spółki powinien zostać zarejestrowany najpóźniej w marcu 2010 roku - w systemie jednak taka informacja pojawiła się dopiero po 20 kwietnia zeszłego roku, czyli 16 miesięcy później. Dlatego pierwsze wezwanie do złożenia sprawozdania CIT-8 Amber Gold otrzymało pod koniec października 2011 roku.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku jednego z głównych udziałowców spółki - firmy Amber Gold Invest. Kontrolerzy wykazali, że firma była poza systemem POLTAX przez 23 miesiące. Wśród osób odpowiedzialnych za to raport również wymienia urzędniczkę Maję Ś.

Powstaje pytanie, czy starsza referent jedynie się pomyliła, nie umieszczając spółki w systemie, czy też było to celowe działanie. To będzie prawdopodobnie przedmiotem badań prokuratorów.

Będą wnioski o postępowania dyscyplinarne?

Z kolei minister finansów zawnioskuje najprawdopodobniej o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec pracowników gdańskiego urzędu skarbowego. Oprócz wspomnianej urzędniczki za jej błędy mogą odpowiedzieć praktycznie wszystkie osoby, które sprawowały nad nią nadzór służbowy. Według informacji naszych reporterów, raport z kontroli wskazuje jako winnych bezpośrednią szefową urzędniczki, kierowniczkę referatu, kierownika Działu Obsługi Bezpośredniej, a także osoby ich nadzorujące. W przypadku spółki Amber Gold Invest osobą współodpowiedzialną za niewpisanie firmy do systemu była starsza inspektor Referatu Podatku Dochodowego od Osób Prawnych, Krystyna D.

Raport z kontroli trafił przedwczoraj do urzędu skarbowego, który ma 14 dni na naniesienie swoich uwag. Dopiero po podpisaniu dokumentu przez ministra finansów ma przyjść czas na wnioski o postępowania dyscyplinarne wobec urzędników.