Krajowa Rada Prokuratury wydała zgodę na odwołanie Marzanny Majstrowicz, szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu. Ta prokuratura pierwotnie odmówiła śledztwa w sprawie Amber Gold.

Zobacz również:

W głosowaniu - jak poinformował szef KRP prok. Edward Zalewski - 21 członków Rady opowiedziało się za wyrażeniem zgody na odwołanie z funkcji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Czuję się uprawniony do stwierdzenia, iż w sprawie tej zawiedli ludzie, a system, który został opracowany w prokuraturze, system nadzoru służbowego został zlekceważony przez ludzi wykonujących swoje obowiązki zawodowe i nie był zrealizowany w zasadzie w żadnym punkcie - powiedział Zalewski.

Prokurator Marzanna Majstrowicz nie zapoznała się z aktami sprawy Amber Gold, nie sporządziła analizy postępowania prowadzonego przez jej podwładnych prokuratorów. Nie zmieniła też ich błędnych decyzji.

W sierpniu prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że zwróci się do Rady o wyrażenie zgody na jej odwołanie "z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych".

Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu najpierw odmówiła śledztwa w sprawie Amber Gold, po uchyleniu tej decyzji przez sąd, postępowanie umorzyła. Potem zawieszono dochodzenie i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w lipcu tego roku przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.