Włodzimierz Karpiński jest już formalnie odwołany ze stanowiska sekretarza. Nie zasiada również w radach nadzorczych spółek - przekazała w czwartek PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. ​Dodała, że niebawem zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko sekretarza miasta.

Sekretarza miasta powołuje i odwołuje prezydent Warszawy. Włodzimierzowi Karpińskiemu, który wygrał konkurs, to stanowisko zostało powierzone w kwietniu 2021 roku. Teraz został odwołany.

Odwołanie Karpińskiego z funkcji sekretarza miasta i z rad nadzorczych

Karpiński zasiadał również w radach nadzorczych spółek: Metro Warszawskie i Veolia. Jego nazwiska zniknęło ze strony internetowej urzędu miasta oraz miejskiej spółki Metro Warszawskie.

Jednocześnie w czwartek pełnomocnik Karpińskiego mec. Michał Królikowski informował PAP, że nie dotarła jeszcze do niego dymisja jego klienta.

Tuż po aresztowaniu Karpińskiego pod koniec lutego br., prezydent Warszawy zawiesił go w sprawowaniu funkcji sekretarza miasta a w marcu skierował do rad nadzorczych spółek, w których zasiadał Karpiński, innych pełnomocników.

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak (obaj zgadzają się na podawanie nazwiska - PAP), a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. 

Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej na blisko 5 mln zł. Na początku lutego m.in. podobny zarzut w tym samym śledztwie usłyszał b. wiceminister skarbu Rafał Baniak. Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani.

Śledczy we wniosku o areszt dla Karpińskiego uzasadniali, że w tej sprawie nie tylko zachodzi obawa matactwa, ale wręcz - w ich ocenie - podejrzany już podjął działania noszące znamiona matactwa. Kierując wniosek o aresztowanie prokuratura wskazywała też na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego podejrzanemu przestępstwa i zagrożenie surową karą.

Prokuratura bada, czy Rafał Trzaskowski może mieć związek ze stołeczną aferą śmieciową

Jak ustalili reporterzy RMF FM, katowiccy prokuratorzy będzie też badać, czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski może mieć związek ze stołeczną aferą śmieciową, w związku z którą aresztowano między innymi sekretarza miasta Włodzimierza Karpińskiego. Katowiccy śledczy wzięli właśnie pod lupę zarządzenia Trzaskowskiego w sprawie określenia kompetencji sekretarza.

Kluczowa dla prokuratury jest decyzja prezydenta Warszawy z czerwca 2021 roku, która zmieniała zakres kompetencji wiceprezydentów i sekretarza miasta.

W tym dokumencie Rafał Trzaskowski odebrał jednemu ze swych zastępców nadzór nad gospodarką odpadami i Biurem Gospodarki Odpadami i przekazał ten nadzór sekretarzowi, którym chwilę wcześniej został Karpiński. Bezpośrednio przed tym, gdy trafił na stanowisko sekretarza, był prezesem stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, gdzie według prokuratury zaczęła się łapówkarska afera.