​Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się największym poparciem w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Znacząco traci Lewica, zyskują zaś Polska 2050 i Koalicja Obywatelska.

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięłaby w nich udział mniej niż połowa Polaków. Tylko 48,1 proc. deklaruje w naszym sondażu chęć zagłosowania. 49,5 proc. nie poszłoby na wybory.

Najwięcej badanych zadeklarowało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca koalicja zdobyłaby 33,7 proc. głosów - w porównaniu z poprzednim badaniem, sprzed dwóch tygodni, to wzrost o 0,2 pkt proc.

Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Głos na tę formację deklaruje 22,7 proc. badanych. To wzrost poparcia o 0,8 pkt proc.

Koalicja Obywatelska, która w poprzednim badaniu otrzymała najniższe poparcie w swojej historii, zanotowała wzrost o 0,9 pkt proc. Obecnie 13 proc. badanych deklaruje chęć oddania głosu na sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej.

To kolejny już sondaż, który odbiera Platformie pozycję lidera opozycji.

Sekretarz PO Marcin Kierwiński przekonuje jednak: "To tylko i wyłącznie krótkoterminowy obraz rzeczywistości".

Niewielki spadek notowań zaliczyła Konfederacja: głos chce oddać na nią 8,2 proc. badanych - 0,4 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Większy spadek poparcia zanotowała Lewica. Oddanie jej głosu zadeklarowało 8 proc. ankietowanych, co oznacza spadek notowań o 1,6 pkt proc.

To - jak zauważa dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski - prawdopodobnie cena za wsparcie PiS w sejmowym głosowaniu nad unijnym planem odbudowy po pandemii.

Stabilne poparcie, które nie pozwala jednak na dostanie się do Sejmu, odnotowuje PSL-Koalicja Polska: sojusz może liczyć na głosy 4,3 proc. badanych. Próg w wyborach do Sejmu to 5 proc.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony 25 maja na reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.