"Jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy poradzą sobie również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Przedsiębiorcy 2022.

Podczas gali wręczenia nagród Polonica Progressio premier podkreślił, że żyjemy w momencie przełomowym.

Wojna w Ukrainie, wielka zwyżka cen surowców przekładająca się na inflację, o jakiej nie słyszeliśmy od bardzo dawna. To wszystko tworzy zupełnie nowe okoliczności także dla przedsiębiorców. Ale polscy przedsiębiorcy mają, można powiedzieć, zaszyty gen zmienności i radzenia sobie w takich sytuacjach w sposób szczególny - powiedział szef rządu.

I dlatego - jak dodał - "jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy sobie poradzą również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze".

Premier podkreślił, że pierwsze 30 lat wolnej Polski po 1989 roku, to czas akumulacji kapitału.

Tak w pewnym uproszczeniu przedsiębiorcy zaczynający od tych słynnych szczęk z lat 90- tych, później rozwijający swoje przedsiębiorstwa, odnieśli w bardzo wielu branżach sukces. Czasami wbrew okolicznościom, wbrew kryzysom - podkreślił Morawiecki.

"Tylko Chiny mogą poszczycić się lepszymi parametrami gospodarczymi"

Zaznaczył, że Polska jako państwo też odniosła sukces.

Od 1989 roku tylko Chiny rozwijały się szybciej patrząc na zakumulowany wzrost gospodarczy i tylko Chiny mogą się poszczycić lepszymi parametrami gospodarczymi patrząc na początek okresu i te lata obecne - powiedział premier.

Ale - jak dodał - "następne 30 lat sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału".

Chciałbym bardzo, żeby nie tylko wielkie polskie firmy, ale także te mniejsze i średnie miały zdolność do ekspansji za granicę, ekspansji na rynki zagraniczne - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Ponad 2,5 mln firm działa w Polsce

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że z najnowszych danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEODG) w Polsce jest 2 mln 606 tys. 306 aktywnych firm.

To aż o 168 tys. działalności więcej, porównując dane do najtrudniejszego okresu dla polskiej gospodarki z ostatnich dwóch lat, czyli do początku lockdownu wywołanego pandemią Covid-19 - podkreślił.

Dodał, że pandemia pokazała, że polscy przedsiębiorcy przy wsparciu państwa są w stanie przetrwać.