Jarosław Gowin pisze do struktur Porozumienia w sprawie próby przejęcia tego ugrupowania przez Adama Bielana. "Ostrzem - jeśli nie mózgiem ataku - są nasi wczorajsi koledzy" - pisze wicepremier. Do listu pierwszy dotarł dziennikarz RMF FM, Patryk Michalski.

W tym piśmie Jarosław Gowin pierwszy raz odnosi się szczegółowo do wewnętrznego konfliktu, który obserwujemy w Porozumieniu. Co ciekawe w liście ani razu nie pada nazwisko Adama Bielana czy Kamila Bortniczuka, którzy stoją po drugiej stronie barykady.

"Każdy ma prawo do swoich poglądów, ale nikt nie ma prawa naszej partii niszczyć" - pisze Jarosław Gowin i podkreśla "nikt z nas nie ma prawa do szukania na zewnątrz politycznych protektorów - dla korzyści osobistych, kariery i stanowisk".

Wicepremier nie pisze o kogo konkretnie mu chodzi, ale zasadne jest pytanie, czy miał na myśli Jarosława Kaczyńskiego, bo zwolennicy Gowina w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że ich zdaniem próba przejęcia Porozumienia odbywa się za zgodą prezesa PiS.  

Spór w Porozumieniu

W Porozumieniu toczy się spór ws. kierownictwa partii. Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek prezesa Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

W ubiegły piątek - jak przekazał wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek - decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienie, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

W piątek po południu na koncie Porozumienia na Twitterze pojawiło się oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów partii Gowina. "My, niżej podpisani posłowie i senatorowie partii Porozumienie Jarosława Gowina, udzielamy pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii" - napisali przedstawiciele ugrupowania.

Ponadto - jak poinformowała rzeczniczka partii Magdalena Sroka - Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

W poniedziałek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim spotkał się Adam Bielan.

Opracowanie: