"To ja reprezentuję Porozumienie" - mówi w RMF FM Adam Bielan. Poseł został wczoraj zawieszony w prawach członka partii Jarosława Gowina, ale decyzji nie respektuje, bo twierdzi, że była niezgodna ze statutem.

Adam Bielan uważa też, że ugrupowanie zapomniało o wyborze szefa, a kadencja Jarosława Gowina wygasła trzy lata temu, dlatego to on - jako przewodniczący konwencji krajowej - pełni obowiązki prezesa.

W jednej z partii koalicyjnych zapanowała więc dwuwładza. Stronnicy Jarosława Gowina utrzymują, że to on jest prezesem.

Z kolei Adam Bielan twierdzi, że to on będzie reprezentował Porozumienie podczas Rady Koalicji.

"Chcemy współpracy z naszymi koalicjantami w ramach Zjednoczonej Prawicy" - taką wiadomość Adam Bielan przekazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jak twierdzi rozmawiał z nimi jako pełniący obowiązki szefa Porozumienia.

Zadeklarowałem, że nic się nie zmienia jeżeli chodzi o politykę Porozumienia w tym względzie - zaznaczył Adam Bielan. Jarosław Gowin dotąd nie odniósł się publicznie do rozłamu w jego partii.

Piątkowe oświadczenie

Udzielamy pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi jako prezesowi naszej partii; nie godzimy się na próby destabilizowania naszej partii przez pojedynczych jej członków - oświadczyła w piątek większość parlamentarzystów Porozumienia.

W piątek po południu na koncie Porozumienia na Twitterze pojawiło się oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów partii Gowina.

"My, niżej podpisani posłowie i senatorowie partii Porozumienie Jarosława Gowina, udzielamy pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii" - czytamy.

Pod oświadczeniem podpisali się posłowie: Mieczysław Baszko, Stanisław Bukowiec, Anna Dąbrowska-Banaszek, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Sośnierz, Magdalena Sroka, Michał Wypij oraz senatorowie: Tadeusz Kopeć i Józef Zając.

Chaos w Porozumieniu. Część członków przekonuje, że Gowin nie jest już prezesem

Czwartkowy wieczór w Porozumieniu, partii Jarosława Gowina, zdecydowanie nie był spokojny. Jak informowaliśmy, zawieszonych zostało czworo członków formacji, w tym Adam Bielan. Część Porozumienia oskarża Gowina o uzurpowanie sobie władzy, reszta z kolei krytykuje partyjnych kolegów za podważanie przywództwa wicepremiera.

O zawieszeniu Adama Bielana w prawach członka Porozumienia informowaliśmy wczoraj wieczorem. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, decyzja zapadła niemal jednogłośnie - wniosek poparły 24 osoby, a przeciw były dwie. Oprócz tego zawieszeni zostali Arkadiusz Urban, Marcel Klinowski oraz Anna Jóźwiak.

Przeciwnicy Gowina wnieśli sprawę do sądu koleżeńskiego przekonując, że wicepremier jesienią bezprawnie poszerzył prezydium partii - głównie o swoich sojuszników.

Opracowanie: