Prezydium zarządu zdecydowało we wtorek o odwołaniu Magdaleny Sroki z funkcji rzecznika Porozumienia - poinformował europoseł Adam Bielan. Z kolei Magdalena Sroka podkreśliła, że nadal pozostaje rzecznikiem "prawdziwego Porozumienia".

Bielan poinformował, że w trakcie wtorkowego "posiedzenia prezydium zarządu" złożył raport z bieżącej sytuacji oraz rozmów, które prowadził z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Jednocześnie prezydium zarządu zdecydowało o odwołaniu pani poseł Magdaleny Sroki z funkcji rzecznika Porozumienia. Dziękujemy za dotychczasową pracę. Na funkcję rzecznika powołany został poseł Włodzimierz Tomaszewski - powiedział Bielan.
Ponadto Paweł Skotarek - jak dodał Bielan - został przywrócony na funkcję skarbnika partii.

W trakcie posiedzenia zwrócono się także o wydanie dokumentacji finansowej i pozostałych dokumentów oraz lokalu.


Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka zaprzeczyła, jakoby przestała pełnić funkcję rzecznika.

Adam Bielan jest byłym członkiem partii Porozumienie, a działania podejmowane przez niego są ewidentnie ukierunkowane na szkodę zarówno partii Porozumienie, jak i Zjednoczonej Prawicy - powiedziała Sroka.

Nadal pozostaję rzecznikiem Porozumienia, prawdziwego Porozumienia - dodała.

Spór w Porozumieniu

W Porozumieniu toczy się spór ws. kierownictwa partii. Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek prezesa Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

W ubiegły piątek - jak przekazał wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek - decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienie, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

W piątek po południu na koncie Porozumienia na Twitterze pojawiło się oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów partii Gowina. "My, niżej podpisani posłowie i senatorowie partii Porozumienie Jarosława Gowina, udzielamy pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii" - napisali przedstawiciele ugrupowania.

Ponadto - jak poinformowała rzeczniczka partii Magdalena Sroka - Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

W poniedziałek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim spotkał się Adam Bielan.