„Musimy wykonać uchwałę sanacyjną, trzeba się oczyścić. To my jesteśmy dla obywateli i narodu, a nie odwrotnie” - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaapelował do opozycji o podjęcie podobnych kroków.

W niedzielę w Warszawie trwa posiedzenie Rady Politycznej PiS, która dokona wyboru wiceprezesów ugrupowania, a także składu Komitetu Politycznego, Komisji Etyki oraz Sekretarza Generalnego.

W trakcie swojego wystąpienia prezes PiS mówił o uchwale przyjętej przez Kongres partii w sobotę. Zgodnie z nią współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa.


Prezes Kaczyński podkreślił, że ugrupowanie powinno wykonać przyjętą w sobotę uchwałę, którą nazwał sanacyjną. Bardzo cieszę się, że została podjęta jednomyślnie, ale ta jednomyślność musi oznaczać także, że my ją wcielimy w życie. Czasem będzie to bolesne, czasem będzie to trudne, ale tu nie możemy się cofać - mówił Kaczyński.

Prezes PiS zaapelował przy tym do opozycji o podjęcie podobnych uchwał. Trzeba wezwać naszych przeciwników i jednocześnie koleżanki i kolegów z parlamentu, do tego by ich partie podjęły to samo w spółkach samorządowych - mówił Kaczyński.

Bo trzeba się oczyścić. Nie można dawać żadnych efektów. Poza tym obiektywnie to zjawisko jest bardzo szkodliwe. Jeżeli budzi zainteresowanie i gniew wśród społeczeństwa, to jest słuszny gniew. Musimy to wiedzieć, musimy to rozumieć i musimy się temu podporządkować. To my jesteśmy dla obywateli i narodu, a nie odwrotnie - powiedział prezes PiS do członków partii.

PiS chce ustabilizować większość w Sejmie

Zdaniem Kaczyńskiego partia rządząca ma kilka istotnych spraw do załatwienia w najbliższym czasie. Będąc dziś u władzy mamy ogromne zadania, mamy ogromne możliwości, ogromne szanse (...) - szanse Polski. Bóg sprawił, że właśnie za naszych rządów i w wielkiej mierze dzięki naszym rządom takie szanse istnieją - podkreślił szef PiS.

Ale - jak wskazał - żeby te szanse zostały wykorzystane, żeby ten czas Polskiego Ładu był dla naszej ojczyzny czasem dobrym i przełomowym, trzeba "załatwiać także kwestie, które z tym Ładem, mają związek tylko pośredni, ale są nie mniej istotne.

Jedną z takich spraw jest "ustabilizowanie" większości w Sejmie. To - jak mówił - zadanie zarówno władz krajowych, jak i parlamentarnych. Trwa akcja skierowana przeciw nam i oczywiście ta akcja jest poza nami, nie ponosimy za nią odpowiedzialności, ale ponosimy już odpowiedzialność za różnego rodzaju błędy, które zostały popełnione i które tę akcję z całą pewnością ułatwiły - mówił Kaczyński.

Szef Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył też, że politycy muszą być przygotowani na "zaostrzenie walki politycznej - być może odwołanie się do różnego rodzaju aktów awanturnictwa czy po prostu zwykłego chuligaństwa".

I na to musimy być przygotowani, i na to musi być przygotowane nasze państwo. Bo tam, gdzie łamane jest prawo, musi być też odpowiednia interwencja - oświadczył.

Według informacji PAP Kaczyński na wiceprezesów PiS ma rekomendować premiera Mateusza Morawieckiego, europosłów: Beatę Szydło i Joachima Brudzińskiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.