Wyjątkowo upalne lato w całej południowej części Europy, w tym w południowej Polsce zapowiadają synoptycy z francuskiego instytutu meteorologicznego Meteo-France. Według ich najnowszych prognoz, rekordy temperatury na naszym kontynencie mogą paść w czerwcu i lipcu.

Według synoptyków z Meteo-France całe lato będzie prawdopodobnie bardzo słoneczne w południowej części Europy - w tym w Hiszpanii, na Francuskiej Riwierze, we Włoszech, w Grecji, Bułgarii, Rumunii i Chorwacji. Wakacje na plażach tej części kontynentu mogą się więc okazać - według francuskich meteorologów - strzałem w dziesiątkę. Według nich upałów można się spodziewać również w południowej części Polski

W maju, czerwcu i lipcu średnia temperatura będzie na południu Europy wyższa niż w poprzednich latach. W sierpniu natomiast pogoda będzie również dopisywać urlopowiczom, ale nie należy spodziewać się rekordów ciepła.

Do tego spodziewany niski poziom opadów może oznaczać susze, a co za tym idzie problemy dla rolników.

Synoptycy nie ukrywają jednak, że do tego typu długofalowych przewidywań należy mimo wszystko podchodzić z dużą dozą ostrożności. Prawdopodobieństwo, że się sprawdzą, szacowane jest na ponad 50 procent. 

Opracowanie: