Przez Polskę przeszły śnieżyce, wiał też silny wiatr. Mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego, a także części województw śląskiego oraz małopolskiego otrzymali alerty RCB ostrzegające przed intensywnymi opadami śniegu. SMS-y ostrzegające przed oblodzeniem dróg i chodników rozesłano także do osób przebywających w części województwa pomorskiego. Trudna sytuacja panowała również na Mazowszu i Dolnym Śląsku, o czym informowaliście nas na Gorącą Linię RMF FM. W Tatrach nadal obowiązuje lawinowa "czwórka".

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:46

Po dzisiejszych dziennych opadach najwięcej opasów świeżego śniegu zmierzono na stacji synoptycznej w Toruniu. Było to 11 cm - informuje IMGW. 

20:18

RCB rozesłało kolejne alerty. Tym razem do mieszkańców części województwa pomorskiego. W tym rejonie mogą występować opady marznące, powodujące oblodzenie dróg i chodników. 

20:02

Z uwagi na czwarty stopień zagrożenia lawinowego i niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN wstrzymał także sprzedaż biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelkich turystycznych wyjść w góry. Na Kasprowym Wierchu leży już 145 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej jest jeden metr białego puchu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło już 138 cm śniegu

20:01

Lepiej nie planujcie teraz górskich wędrówek. "Warunki w Tatrach są bardzo trudne. W nocy i jutro prognozowane są kolejne opady i to bardzo duże. Mocno ma wiać także wiatr, który w porywach osiągnie ponad 100 km/h. To zdecydowanie pogorszy już i tak ciężkie warunki" - powiedział dziennikarzowi RMF FM Maciejowi Pałahickiemu ratownik dyżurny TOPR Edward Lichota. 

Przypominamy w Tatrach obowiązuje lawinowa "czwórka". Tatrzański Park Narodowy (TPN) do odwołania zamknął dziś szlaki narciarskie w rejonie Doliny Goryczkowej: przez Żleb Marcinowskich z Polany Kondratowej do Doliny Goryczkowej oraz tzw. Górne Padaki od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej. Wcześniej zostały zamknięte dla ruchu turystycznego także szlaki do Morskiego Oka i do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki. 

19:54

Jaka pogoda czeka nas w nocy? "Będzie pochmurno z rozpogodzeniami na północy i północnym zachodzie kraju. W górach wciąż możliwe zawieje i zamiecie śnieżne" - powiedziała Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozowana wysokość opadów to od 10 do 20 mm deszczu. Natomiast o 5 cm powinna zwiększyć się pokrywa śnieżna w centrum, w Karpatach ten przyrost ma wynieść od 10 do 20 cm. Okresami podczas opadów śniegu może być ograniczona widzialność do 300 m. Wiatr jeszcze będzie dosyć silny i porywisty z kierunków południowych i zachodnich. Na Zachodnim Wybrzeżu i w rejonach sudeckich porywy wiatru będą się utrzymywały na poziomie 80-90 km/h, na zachodzie do 70 km/h, w centrum do 65 km/h, w Sudetach początkowo do 150 km/h. W górach nadal możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

19:51

Na ulicy Kościelnej w Modlnicy pod Krakowem doszło do kolizji dwóch mijających się autobusów MPK linii 230. Droga jest zablokowana. "Nikomu nic się nie stało. Było to otarcie się autobusów, które jechały śliską nawierzchnią" - przekazał Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków. Autobusy zablokowały ruch na ulicy Kościelnej w Modlnicy w obu kierunkach.

19:29

Zaplanowany na godz. 20.30 mecz 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok rozpocznie się pół godziny później. Powodem opóźnienia spotkania są intensywne opady śniegu.

19:05

Ponad metrowe zaspy w okolicach Białki Tatrzańskiej. 

19:00

Śnieg sypie także w Olkuszu w Małopolsce. 

18:58

"Jeżeli jesteś w górach lub rejonie podgórskim, zwróć uwagę na komunikaty lawinowe. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj plany do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności i doświadczenia zimowego" - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

18:58

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. W regionie nadal obowiązuje także alert przed silnym wiatrem. Instytut podał, że od północy do godz. 7.00 w sobotę prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna może wynieść około -3 st. C, zaś temperatura minimalna przy gruncie około -5 st.

18:44

Śnieżyce utrudniają jazdę po drogach woj. świętokrzyskiego. Większość tras w regionie jest biała lub utrzymuje się na nich błoto pośniegowe. Intensywnie sypie m.in. w rejonie Kielc, opóźnionych jest wiele linii autobusowych - informują służby.  "Trwa intensywne oczyszczanie jezdni, ale warunki do jazdy są trudne. Opady przemieszczają się z zachodu na wschód. Obecnie najintensywniej sypie w rejonie Kielc" - powiedział dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Kielcach.

18:30

Drogi w woj. warmińsko-mazurskim są przejezdne, ale miejscami może być ślisko, głównie na zachodzie regionu - podały służby drogowe. Według prognoz do końca dnia może spaść jeszcze około 3-5 cm śniegu. "Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Błoto pośniegowe występuje na zachodzie województwa, m.in. na dk 16 między Iławą a Ostródą" - poinformował Krzysztof Sadzewicz z olsztyńskiej GDDKiA. 

18:27

Padający gęsty śnieg spowodował utrudnienia w komunikacji miejskiej w Warszawie. Pomimo tego, że z żywiołem walczy 170 pługopiaskarek. Również kierowcy muszą się zmierzyć z błotem pośniegowym zalegającym na jezdniach. "W związku z występowaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (opad śniegu, lokalne oblodzenia) w całej sieci warszawskiego transportu publicznego występują opóźnienia w kursowaniu pojazdów wszystkich trakcji. Możliwe opóźnienia kursów, odwołania oraz skierowanie linii na trasy objazdowe" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

18:12

Warunki na szlakach w Bieszczadach są trudne. GOPR opublikował mapę miejsc, gdzie zagrożenie lawinowe jest największe. W ciągu doby pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 25 cm - ostrzegają goprowcy. W Bieszczadach wciąż obowiązuje lawinowa jedynka, ale w ciągu kilku godzin sytuacja może się pogorszyć. "Pada śnieg, w ciągu doby pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 25 cm. Termometry pokazują minus 3 stopnie Celsjusza, ale wieje wiatr, dlatego temperatura odczuwalna może być znacznie niższa - mówi ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Zdzisław Dębicki.

18:04

Pogorszyły się warunki na drogach Podhala. Na zakopiance za światłami w Klikuszowej utknęła ciężarówka. Pojazd nie może ruszyć, mimo założonych na koła łańcuchów. Zablokowany jest pas w stronę Krakowa. Ciężarówki blokowały także przejazd na drodze krajowej numer 7 w Orawce i na trasie w stronę Szczawnicy w Dębnie. 

17:58

Rozesłano kolejne alerty RCB przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. SMSy trafiły do mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i części województwa śląskiego. Wcześniej wiadomości rozesłano do mieszkańców części województwa małopolskiego.

17:53

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu. Synoptycy przewidują, że w niektórych częściach regionu przybędzie ok. 10 cm pokrywy śnieżnej. Ostrzeżenie dotyczące oblodzenia zostało wydane dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, kartuskiego, bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego oraz starogardzkiego.

17:44

W Gdańsku przewróciła się betoniarka. Słuchacze informują nas o dużych utrudnieniach w ruchu. 

17:43

Słuchacz nadesłał nam zdjęcie z Kielc. Na ulicy Ściegiennego dwie ciężarówki nie mogły wjechać pod górę.

17:40

TOPR z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego zamyka kolejne szlaki: szlak narciarski prowadzący przez Żleb Marcinowskich z Polany Kondratowej do Doliny Goryczkowej (w obu kierunkach) i Górne Padaki: od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach).

17:36

Opady śniegu w Warszawie. 

17:34

Śnieżyce utrudniają działalność sportowców. Wieczorny mecz Piotrkowianin Piotrków Trybunalski i Industria Kielce, który został zaplanowany na godz. 19, będzie opóźniony z powodu warunków atmosferycznych. "Od około dwóch godzin jesteśmy w drodze do Piotrkowa. Niestety wiele dróg ze względu na warunki atmosferyczne jest zablokowanych" - informują na Twitterze zawodnicy Industria Kielce.

17:30

"Opady śniegu i silny wiatr spowodowały dalsze pogorszenie się warunków do wędrówek w górach, pokrywa śnieżna w wielu miejscach przekracza 1 metr, a miejscami zaspy dochodzą do 2 metrów" - informuje Grupa Podhalańska GOPR. Ratownicy pomogli m.in. biegaczce, która miała uraz kończyny dolnej. "Apelujemy o rozsądek i rozwagę zarówno w górach, jak i na trasach narciarskich" - podkreślają ratownicy.

17:25

Zasypany rynek w Nowym Targu w Małopolsce. 

17:21

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli między przedstawiciele wszystkich małopolskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.

Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków. Zwracam uwagę na takie kwestie jak ścisła współpraca w kontekście zabezpieczenia mieszkańców w urządzenia medyczne ratujące życie i udzielania bieżącego wsparcia w tym zakresie. Konieczna jest ścisła współpraca między Strażą Pożarną a Tauron Dystrybucja właśnie pod tym kątem - podkreślał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Jednocześnie apeluję do Małopolan i turystów przebywających w Małopolsce o zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Wyjścia w góry mogą okazać się co najmniej ryzykowne.

17:17

Mecz Wisły Płock z Wartą Poznań, który miał dziś otworzyć 20. kolejkę Ekstraklasy nie odbędzie się w planowanym terminie. Piłkarze obu drużyn mieli na murawie zameldować się o 18:00. Sędzia i kapitanowie zespołów uznali, że w takich warunkach grać się nie da. Wszystko przez obfite opady śniegu.

17:15

W województwie łódzkim pada mokry śnieg - meteorolodzy ostrzegają przed oblodzeniami. W wielu miejscach tworzą się zatory - najdłuższy z nich powstał na autostradzie A2, między węzłami Łódź Północ i Łowicz. "Przed godz. 16 rozpoczęła się sytuacja, w wyniku której utrudniony był przejazd A2 w kierunku Poznania - powodem powstającego zatoru były samochody ciężarowe, które nie mogły podjechać na wiadukt - łącznicę" - poinformował dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA Piotr Szczepanik. Łącznicę odblokowano w ciągu niespełna godziny, nadal jednak kierowcy mają problemy z płynną jazdą na wspomnianym odcinku A2. 

17:14

Bardzo złe warunki są także w Beskidach - korki tworzą się Ustroniu, Wiśle czy Istebnej. Ze względu na intensywne opady śniegu kierowcy poruszają się tam z prędkością najwyżej kilku kilometrów na godzinę. Z kolei na bocznych trasach Jury krakowsko-Częstochowskiej, zwłaszcza dla kierowców tirów, coraz uciążliwsze stają się podjazdy pod niewielkie wzniesienia.

17:03

Opady śniegu paraliżują komunikację w województwie śląskim - informuje dziennikarz RMF FM Marcin Buczek. Tamtejsza policja dostała już informacje o prawie 300 kolizjach i wypadkach. W rejonie węzła Murckowska na autostradzie A4 korek jest zarówno w stronę Krakowa, jak i Wrocławia. Podobnie jest na drodze numer 86 w kierunku Sosnowca. Policjanci zajmują się kilkunastoma różnymi kolizjami, ale zgłoszeń jest tak dużo, że zaczyna brakować patroli i kierowcy muszą czekać na ich przyjazd.

16:57

W związku z intensywnymi opadami śniegu autobusy kursujące z Krakowa do ościennych gmin odnotowują duże opóźnienia, a część z nich jeździ po skróconych trasach. "Bardzo duże utrudnienia w kursowaniu autobusów na liniach aglomeracyjnych. Część linii kursuje na trasach skróconych, cześć ma duże opóźnienia" - poinformowało w mediach społecznościowych w piątek po południu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.

Linia nr 248 została skrócona do przystanku Bolechowice Centrum, 268 do Karniowic, 280 dojeżdża do Garlicy Duchownej, a 310 do Białego Kościoła Murownia. W Krakowie autobusy i tramwaje kursują po stałych trasach. Jak poinformował urząd miasta, obecnie na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych pracują 94 jednostki MPO, w tym 56 solarek.

16:52

Alerty RCB otrzymali mieszkańcy części województwa małopolskiego. Rządowe centrum ostrzega ich przed intensywnymi opadami śniegu.

Dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego rozesłano z kolei SMS-y ostrzegające przed zagrożeniem lawinowym.

16:46

Słuchacz przesłał za pomocą Gorącej Linii RMF FM zdjęcie autostrady A1 w okolicach zjazdu na Piotrków Trybunalski. 

16:45

Przed opadami śniegu i deszczu ze śniegiem kierowców ostrzega również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na drogach krajowych pracuje ponad 1287 pojazdów do zimowego utrzymania. Dodatkowo drogowcy ostrzegają też przed błotem pośniegowym, który występuje na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, małopolskiego oraz dolnośląskiego na dk 3 odc. Jelenia Góra - Granica Państwa.

16:38

Tylko w ciągu ostatnich dwóch godzin strażacy z Dolnego Śląska mieli 90 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej było ich w powiatach lwóweckim, karkonoskim, kłodzkim i kamiennogórskim. Chodzi głównie o powalone drzewa. 

Drzewo spadło m.in. na trakcję kolejową w Jędrzychowicach koło Zgorzelca. Linia Zgorzelec-Węgliniec jest zablokowana. 

16:36

O sytuacji pogodowej w okolicach Wałbrzycha informuje nas reporter RMF MAXX Bartłomiej Paulus. 

16:34

IMGW przedstawił najnowsze informacje o sytuacji pogodowej w Polsce. 

16:33

Uwaga kierowcy w Łódzkiem! Trudna sytuacja panuje także na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowicz. Na śliskiej jezdni ciężarówki nie mogą wjechać na wiadukt. Trasa jest zablokowana w kierunku Poznania.

16:31

Intensywne opady śniegu oraz wiatr sparaliżowały w gdańskie lotnisko. Sześć samolotów zostało przekierowanych do innych miast. Samolot z Warszawy wrócił do stolicy. Z Gdańska odwołano trzy loty. Pogoda poprawia się.

16:24

Śnieg mocno sypie w Małopolsce. Mieszkańcy i turyści przebywający na południu regionu dostaną alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Związane jest to zarówno z obfitymi opadami jak i zagrożeniem lawinowym w Tatrach. 

Wszystkie służby, zarówno drogowe, jak i służby związane z dostarczaniem energii muszą szczególnie intensywnie pracować w ten weekend. Poprosiłem także funkcjonariuszy policji, aby w tych miejscach, gdzie jest nakaz jazdy na łańcuchach, zarówno funkcjonariusze policji, jak i inspekcji transportu drogowego kontrolowali kierowców, którzy poruszają się tymi traktami - zapowiada Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

16:21

Opady śniegu i korki w Bydgoszczy. 

16:20

Trudna sytuacja także na głównych trasach na Dolnym Śląsku. Od rana ponownie zamknięte dla ciężarówek jest przejście graniczne z Czechami w Jakuszycach; odnotowano też kolizje i wypadki na drogach ekspresowych. Na południu regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu, które mają utrzymać się do sobotniego poranka. Wydano też ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia o silnym wietrze - najsilniej ma wiać na południu regionu.

16:18

Utrudnienia występują na wszystkich drogach na południu Małopolski. Na drogach krajowych samochody ciężarowe nie radzą sobie na podjazdach. Tak jest m.in. na górskim odcinku Zakopianki. Problemy są także na krajowej siódemce w kierunku granicy ze Słowacją w Chyżnem. Podobnie jest na drodze krajowej 49 w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej i przejścia granicznego w Jurgowie. Tir zablokował także przejazd drogą wojewódzką nr 969 na wysokości Jeziora Czorsztyńskiego. 

Wojewoda zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności. Pod numerem telefonu 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie potrzebującej pomocy.

16:17

Śnieg pada także w Krakowie. 

16:16

Nad Podhalem zaczęła się zapowiadana śnieżyca. Ruch samochodowy jest bardzo utrudniony, dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Na Zakopiance ruch jest bardzo spowolniony, a z powodu wymiany turnusów ruch pod Tatry jest wzmożony.

16:12

Na skutek obfitych opadów śniegu na drogach w Płocku i okolicy panują trudne warunki - jest ślisko. Od południa doszło tam do 10 kolizji samochodowych. 

Policja apeluje do kierowców o ostrożność i ograniczenie prędkości. "Ruch pojazdów w całym mieście i okolicy jest w tej chwili utrudniony z uwagi na warunki pogodowe. Apelujemy o ostrożność, ograniczenie prędkości i dostosowanie jej do warunków panujących na drogach" - poinformowała asp. Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.  

16:00

W Warszawie intensywnie pada śnieg. Do akcji wyjechało 170 posypywarek, które pracują na ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1,6 tys. km stołecznych dróg - poinformował Zarząd Oczyszczania Miasta.

Pozostałe ulice są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic. ZOM przez całą dobę sprawdza stan nawierzchni ulic. Monitoruje też aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody. "Jeśli będzie taka potrzeba, zleci kolejną akcję" - deklarują urzędnicy.

15:55

Przez Polskę przemieszcza się strefa opadów śniegu. Obecnie sypie w szerokim pasie od Pomorza Środkowego, przez Toruń, Łódź, do Katowic i Krakowa. W kolejnych godzinach strefa będzie się przemieszczać na wschód Polski.