Atak zimy w Polsce. Dla dużej części kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed śnieżycami i silnym wiatrem. Dla kierowców szczególnie niebezpieczna będzie noc – na wielu trasach mogą pojawić się oblodzenia.

Przez Polskę przemieszcza się strefa opadów śniegu. Obecnie sypie w szerokim pasie od Pomorza Środkowego, przez Toruń, Łódź, do Katowic i Krakowa. W kolejnych godzinach strefa będzie się przemieszczać na wschód Polski.

Synoptycy z IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. Alerty obowiązują praktycznie w całej Polsce z wyjątkiem Warmii i Mazur, Podlasia, a także części województwa lubelskiego. Obszary, gdzie obowiązują alerty, możecie zobaczyć na mapach IMGW. 

Aktualne mapy pogodowe"Lawinowa" czwórka w Tatrach, zamknięte szlaki

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Tatrach, gdzie ogłoszono lawinową "czwórkę". Zamknięte zostały szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami - poinformował Tatrzański Park Narodowy.

Najwyżej położone schronisko w Tatrach - w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - jest odcięte od świata. Z powodu dużego zagrożenia lawinowego nikt nie może do niego dojść ani się z niego wydostać. W schronisku przebywa kilkunastu turystów i pracownicy. Na szczęście sytuacja jest opanowana, nikogo nie trzeba ewakuować.

Prognoza pogody na piątek

Z prognoz wynika, że na wschodzie kraju będzie padał dziś śnieg, w centrum deszcz ze śniegiem, na krańcach zachodnich deszcz. W górach może spaść do 20 cm śniegu, a na zachodzie do 15 mm deszczu.

Termometry pokażą od -1 stopnia Celsjusza na północy kraju i na Podhalu, 2 stopni w centrum, do 7 na zachodzie.

Wiatr będzie silny, na zachodzie w porywach do 85 km/h, do 90 km/h nad morzem, w Sudetach do 160 km/h. Słaby wiatr będzie tylko na północnym wschodzie, południowy. Na zachodzie synoptycy prognozują wiatr północno-zachodni i zachodni.

Uwaga kierowcy - w nocy oblodzenia

W nocy na wschodzie kraju prognozowane są opady śniegu, na zachodzie deszcz ze śniegiem a nad morzem deszcz. W górach spadnie do 15 cm śniegu.

Temperatura minimalna wyniesie od -7 stopni Celsjusza na Podhalu, -6 stopni na Pomorzu, -3 stopni w centrum kraju, do 1 stopnia nad morzem. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty do 65 km/h na zachodzie, nad morzem do 80 km/h, a w Sudetach do 160 km/h.

IMGW ostrzega kierowców również przed oblodzeniami. "Dla znacznej części kraju zostało wydane ostrzeżenie . Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu" - informuje w komunikacie organizacja. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.