Nad Tatrami zaświeciło słońce, a temperatura mocno spadła poniżej zera. W Zakopanem termometry dziś wskazały minus 17 stopni Celsjusza, a na tzw. biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odnotowano aż 28,5 stopni mrozu! Zimno było też w innych częściach Polski. Mróz będzie nam towarzyszył też w kolejnych dniach.

Na szczytach Tatr we wtorek notowana jest inwersja. Oznacza to, że wyżej powietrze jest cieplejsze jest niż w dolinach. Na Kasprowym Wierchu rano termometry w stacji IMGW wskazywały minus 14,5 stopni Celsjusza, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich było 12,5 stopni mrozu.

Efekt Mpemby na tle zachodzącego słońca

Mroźnie w nocy było też w innych rejonach Polski. W Karkonoszach stacja synoptyczna IMGW wskazała - 14 stopni.

Zachwycające nagranie ze Śnieżki opublikował Piotr Olszewski z IMGW. Pokazał na nim efekt Mpemby, czyli zjawisko polegające na szybszym zamarzaniu wody cieplejszej od zimniejszej.

Dziś w górnych partiach Karkonoszy temperatura będzie wahać się od minus 9 do minus 6 stopnia Celsjusza. Jeszcze zimniej, do minus 14 stopnia Celsjusza, jest w niższych partiach i rejonie Kotliny Jeleniogórskiej. Północny, słaby wiatr, dodatkowo obniża odczuwalną temperaturę. Ze względu na niskie temperatury istnieje zagrożenie punktowych odmrożeń - przestrzegają ratownicy GOPR.

Oblodzone szlaki, na których miejscami zalegają metrowe zaspy śniegu, utrudniają uprawianie turystki pieszej. Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 60 do 120 cm przewianego i zmrożonego śniegu - szlaki miejscami nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania - wskazują goprowcy.

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na trudne warunki zimowe oraz zagrożenie lawinowe, zamkniętych jest dla ruchu turystycznego szereg szlaków. Ich listę można znaleźć na stornach Karkonoskiego Parku Narodowego.

- 12 stopni zaobserwowano w województwie łódzkim. -13 zaobserwowano w województwie świętokrzyskim.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem. Ostrzeżenia dotyczą województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

"Na Podhalu możliwy spadek temperatury do -19 stopni" - zaalarmował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia o temperaturze oscylującej w okolicach -15 stopni wydano dla południowych powiatów podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Większość ostrzeżeń obowiązuje do godzin przedpołudniowych we wtorek, tylko dla rejonów wysokogórskich "żółte alerty" zostały wydane na całych tydzień.