W ośmiu województwach będzie dziś intensywnie padać deszcz - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najsilniejsze opady wystąpią w woj. podkarpackim, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Koniec tygodnia zapowiada się także chłodno – informują synoptycy.

Alertami pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem IMGW objął województwa: pomorskie, lubelskie, małopolskie oraz część podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Według prognoz spadnie tam od 30 do 45 mm.

W południowej części woj. podkarpackiego ostrzeżenia mają wyższy, drugi stopień. Tam może spaść do 60 l deszczu na 1 mkw.

Jak informuje IMGW na Twitterze, na zachodzie i południowym wschodzie możliwe są burze.

Będzie chłodniej. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie 13-16 stopni Celsjusza na północnym-wschodzie, do 20 stopni na Dolnym Śląsku - podkreśliła Małgorzata Tomczuk, synoptyk z IMGW.

W nocy z piątku na sobotę w dalszym ciągu będzie deszczowo i pochmurno. Najwięcej deszczowych chmur pojawi się wschodzie kraju i na Mazowszu. Temperatura spadnie do 6-7 stopni na Suwalszczyźnie i 10-13 na pozostałym obszarze kraju. Na zachodzie możliwe są słabe opady deszczu.

Zdaniem meteorologów, sobota zapowiada się deszczowa i chłodna, z temperaturą dochodzącą maksymalnie do 15-16 stopni Celsjusza.

W niedzielę może być jeszcze chłodniej.

Kiedy jest szansa na poprawę pogody?

Niestety ciepły okres jest już za nami. Opady deszczu pozostaną z nami, szczególnie na południu i południowym-wschodnie kraju, do końca weekendu. Temperatura spadnie poniżej 20 stopni - mówi w rozmowie z RMF FM Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mały promyk nadziei na ładną jesień pojawi się dopiero w czwartek. Wtedy od zachodu zacznie nam się poprawiać pogoda. Temperatura troszeczkę wzrośnie - do ok. 20 stopni Celsjusza, będzie też zdecydowanie mniej deszczu. Jest więc szansa na ładną końcówkę lata bądź początek jesieni - dodaje. 

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?