Marznące opady, deszcz, miejscami śnieżyce i zawieje śnieżne. To podsumowanie środy w pogodzie. Dziś spadnie nawet 20 cm śniegu, a przez silny wiatr wiejący z zachodu, odczuwalna temperatura będzie nawet o 3 stopnie niższa. Sprawdź, co w pogodzie na najbliższe dni!

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, środa na zachodzie kraju przebiegnie pod znakiem opadów deszczu. 

To spowoduje, że pokrywa śnieżna zacznie się roztapiać. Środek tygodnia to też deszcz ze śniegiem i sam śniegu, szczególnie w zachodniej Polsce.Pruszyć będzie też w innych miejsach kraju, ale w ciągu dnia opady przejdą w deszcz. 

Śnieżyce i zawieje śnieżne przejdą od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Mazowsze, po Lubelszczyznę, Małopolskę do Górnego Śląska. Jak przewiduje IMGW, może tam spaść nawet 20 cm śniegu.

Dziś najchłodniej będzie na Podlasiu, gdzie termometry wskażą -4 st. C. W okolicach Olsztyna i Gdańska 2 kreski poniżej zera.

Okrągłe 0 na Lubelszczyźnie. W centrum okolice 1-2 stopni na plusie. Środa będzie najcieplejsza w pasie od Szczecina przez Zieloną Górę, Wrocław, Katowicę, po Kraków. Tam w ciągu dnia 4 stopnie Celsjusza.

Trzeba jednak pamiętać, że przy silnym wietrze z zachodu, który osiągnie nawet 50 km/h, temperatura odczuwalna będzie o 2-3 stopnie niższa.

Ciśnienie dziś w okolicach 1011 hPa w samo południe na Pomorzu do 1016 hPa na Suwalszczyźnie. Niekorzystny biomet sprawi, że rozboli nas głowa, będziemy senni i rozkojarzeni.

IMGW wydał ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu. W woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim spadnie nawet 15 cm śniegu.

Mroźna noc i podzielony czwartek

Przed nami dni z dużym kontrastem termicznym. Różnica między zachodem, a wschodem wyniesie w temperaturze nawet 20 stopni.

W nocy ze środy na czwartek we wschodniej i północno-wschodniej części kraju temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni, a na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu nawet do około minus 20 stopni. 

Przy gruncie będzie jeszcze zimniej. Dla porównania w tym samym czasie na zachodzie będzie powyżej zera.

Duże różnice również w czwartek. W ciągu dnia na północnym wschodzie będzie -7 stopni, a na zachodzie 6 stopni powyżej zera.

Jeśli chodzi o najcieplejszy region, sytuacja będzie wyglądała podobnie, jak dzisiaj. 

Najwyższa temperatura na zachodzie. 4 st. Celsjusza w Szczecinie, 5 st. w Zielonej Górze i 6 stopni na plusie w okolicach Wrocławia.

"Ciepłe noce" w weekend

Wiosenna pogoda w całym kraju nadejdzie w weekend. Będzie jednak padało. Na Suwalszczyźnie spadnie deszcz ze śniegiem. 

W sobotę wyraźny powiew ciepłego powietrza. Szczególnie na zachodzie, gdzie temperatura osiągnie nawet 8 stopni Celsjusza.

W całym kraju temperatura dodatnia. W Lubuskiem 7 kresek powyżej zera, w Śląskiem 5 stopni. Na wschodzie od 2 do 4 stopni na plusie.

"W ciągu niedzieli temperatura wzrośnie nawet do 13 stopni na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Noce także ciepłe, na przeważającym obszarze kraju temperatura powyżej 0 stopni" - przewiduje IMGW.

Temperatura minimalna w niedzielę to 5 stopni na Podkarpaciu. W Lublinie i Warszawie 7 stopni powyżej zera.