Błoto pośniegowe i opady śniegu. Takie warunki uprzykrzają dziś podróż wielu kierowcom w Polsce. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim może być ślisko.

Lokalnie na drogach występuje błoto pośniegowe, a w niektórych rejonach kraju jazdę utrudniają opady śniegu. Tak w sobotę ostrzega Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wszystkie drogi są co prawda przejezdne, ale warunki pogodowe do jazdy mogą być trudne.

Uwaga na błoto pośniegowe na tych odcinkach

Błoto pośniegowe występuje na terenie województw: 

- pomorskiego na dk 91 (odc. Gdańsk - Czarlin),

- mazowieckiego na dk 61 (odc. Pułtusk - Różan), dk 63 (odc. Siedlce - granica województwa), dk 2 (odc. Siedlce - granica województwa),

- dolnośląskiego na dk 5 (odc. Bolków - Lubawka), dk 35 (odc. Wałbrzych - Golińsk),

- podkarpackiego na dk 19 (odc. Rzeszów - Barwinek), dk 28 (odc. Krosno - Zarszyn),

- śląskiego na dk 1 / S1 (odc. Tychy - Zwardoń), dk 52 (odc. Bielsko-Biała - granica województwa),

- małopolskiego na dk 28 (odc. Skawce - Zembrzyce), A4 (odc. Kraków - Targowisko), dk 47 (odc. Rabka-Zdrój - Zakopane), S7 na wysokości Krakowa.

Padający śnieg i oblodzenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed opadami śniegu w południowych powiatach województw: śląskiego, małopolskiego i w zachodniej części województwa podkarpackiego, a także przed oblodzeniem w województwie podlaskim.

Ostrzeżenia przed opadami śniegu obowiązują do godz. 14. 

IMGW prognozuje tam w tym czasie wystąpienie opadów śniegu powodujących miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 15 cm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem, obowiązuje w dalszym ciągu w całym województwie podlaskim.

Instytut prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu, co będzie powodowało ich oblodzenie. 

W Warmińsko-Mazurskiem w nocy odnotowano miejscami minus 10 stopni Celsjusza. Drogi również w tym regionie mogą być śliskie.

Reporter RMF FM Marcin Buczek
informuje, że warunki drogowe nie sprzyjają kierowcom także w Śląskiem

W okolicach Radzionkowa i Jaworzna dochodzi do wielu stłuczek. Lokalne drogi mogą być zaśnieżone lub pokryte cienką warstwą lodu.