Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zbada, czy przy zakupie budynków dla sądu w Gdańsku mogło dojść do przestępstwa. W listopadzie zawiadomienie w tej sprawie złożyło CBA.Trafiło ono do Prokuratora Generalnego, który zdecydował o przekazaniu sprawy do Poznania. Kompleks budynków został kupiony bez przetargu, wątpliwości Centralnego Biura Antykorupcyjnego wzbudziła też cena.

W połowie października rzecznik CBA Jacek Dobrzyński informował, że wiosną do Biura dotarły "pewne informacje o możliwych nieprawidłowościach" przy zakupie na potrzeby gdańskiego wymiaru sprawiedliwości budynków przy ul. 3 Maja w Gdańsku. W listopadzie CBA złożyło zawiadomienie "po przeanalizowaniu i weryfikacji informacji zebranych w tej sprawie", w tym dokumentów, które dostarczyły gdański magistrat oraz tamtejszy sąd okręgowy. Biuro nie podało, na czym mogło polegać ewentualne przestępstwo i kto je mógł popełnić. Nieoficjalnie informowano, że CBA podejrzewa możliwość przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ze strony przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości. Wcale się nie dziwię, że CBA przygląda się tej sprawie - mówił wtedy minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zaznaczył, że kupna dokonał sąd, ministerstwo tylko się na to zgodziło. Gdy minister (Krzysztof) Kwiatkowski przyjrzał się warunkom najmu, doszedł do słusznego wniosku, że to jest umowa bardzo niekorzystna dla sądu, zdecydował się wówczas budynku już nie wynajmować, a kupić. Developer zażądał wysokiej ceny, minister Kwiatkowski nie zgodził się na to, w tym momencie ja przejąłem negocjacje po zmianie rządu - tłumaczył Gowin w połowie listopada. Przed podjęciem decyzji uzyskaliśmy stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych, że kupno jest zgodne z ustawą -dodał.

Zabytkowy budynek w centrum Gdańska, który znajduje się w pobliżu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, kupił kilka lat temu deweloper. Obiekt został przebudowany i powiększony o ponad 20 tys. m kw powierzchni. W październiku 2009 roku przedsiębiorca wydzierżawił budynek gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. W maju tego roku resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości. Pierwotnie ministerstwo miało zapłacić 180 mln zł. Ostateczna cena wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.