Premier Donald Tusk rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z przewodniczącym Komisji Europejskiej, kanclerz Niemiec i prezydentem Francji - podała kancelaria premiera na swojej stronie internetowej. Oprócz rozmów z szefem komisji Jose Manuelem Barroso, Angelą Merkel oraz Francois Hollande'em szef polskiego rządu odbył rozmowę także z premierem Mołdawii Iurie Leancą.

KE podała w komunikacie, że Jose Manuel Barroso i prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uzgodnili w trakcie rozmowy telefonicznej, że w Brukseli odbędą się konsultacje na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. O spotkanie z ukraińską delegacją w celu "przedyskutowania pewnych aspektów umowy o stowarzyszeniu i pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu" poprosił Janukowycz, który zadzwonił do Barroso.

W poniedziałek na temat wydarzeń na Ukrainie obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Tuska.

Po posiedzeniu RBN Donald Tusk mówił, że choć umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE nie została podpisana, to fakt, że "udało się doprowadzić Europę i Ukrainę tak blisko finału, to zasługa ponad 20-letniej polskiej polityki na rzecz zbliżenia Ukrainy do Europy". Premier podkreślił, że zadaniem Polski jest, by "wielka gra, która się toczy o przyszłość Ukrainy, nie zakończyła się jakimś dramatycznym i nieprzewidywalnym dotąd finałem", a "to oznaczą tę grę na kilku fortepianach". W tym celu - zaznaczył - trzeba utrzymywać dobre relacje i z ukraińską opozycją, i z rządzącymi.

Chcą dymisji Azarowa i uwolnienia Tymoszenko


Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmówieniem przez władze podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy - a według niektórych mediów - nawet 500 tysięcy osób. Noc na Majdanie Niepodległości, gdzie mieści się centrum protestów, minęła spokojnie. Dziś rano demonstranci żądający zmiany władz Ukrainy zablokowali wszystkie wejścia do siedziby rządu w Kijowie.

Ukraińska opozycja odmawia udziału w rozmowach z obecnymi władzami i domaga się głosowania w parlamencie nad dymisją rządu premiera Mykoły Azarowa oraz uwolnieniem byłej premier Julii Tymoszenko.

(mal)