Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie pojawi się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęconemu Ukrainie - poinformował o tym rzecznik PiS Andrzej Duda. Posiedzenie zostało zwołane na 13:30.

Z tego co wiem Jarosław Kaczyński nie wybiera się na posiedzenie Rady. Patrzymy na przepisy konstytucji i praktykę. To ciało nie ma żadnej mocy decyzyjnej, ma fasadowy charakter. Służy do promowania przez prezydenta swojego wizerunku - wyjaśniał nieobecność Kaczyńskiego na posiedzeniu RBN Andrzej Duda.

Jak wiadomo prezes Kaczyński się z prezydentem nie zgadza i jego obecność na Ukrainie również pokazuje, że nie zgadza się z nieskuteczną polityką wobec Ukrainy realizowaną między innymi przez prezydenta Komorowskiego - podkreślił poseł PiS.

Rady Bezpieczeństwa Narodowego o sytuacji na Ukrainie

Prezydent Komorowski zwołał posiedzenie RBN na godz. 13.30. Jeszcze wczoraj Komorowski mówił, że chciałby wykorzystać fakt, że w Kijowie byli przedstawiciele zarówno koalicji, jak i opozycji, w tym lider PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zapewniał zgromadzonych na Majdanie Niepodległości, że Ukraińcy są potrzebni UE. Cytował ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenkę, który - jak przypomniał szef PiS - napisał, że "ci, którzy nie chcą wolnej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni". "Sława Ukrainie" - zakończył przemówienie Kaczyński. "Dziękujemy" - skandował tłum zebranych na Majdanie.

(j.)