Kamil Stoch zajmuje piąte miejsce na liście najlepiej zarabiających skoczków narciarskich Pucharu Świata sezonu 2019/20. Prowadzi Austriak Stefan Kraft, a drugi jest Japończyk Ryoyu Kobayashi, który wygrał w Oberstdorfie.

Kraft zarobił w 10 konkursach 65 900 franków szwajcarskich (około 258 tys. złotych), a trzykrotny mistrz olimpijski Stoch - 40 700 CHF (ok. 159 tys. zł). Dawid Kubacki, który w Oberstdorfie, pierwszym konkursie 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni, zajął trzecie miejsce, w klasyfikacji finansowej jest siódmy - 32 200 franków szwajcarskich (ok. 126 tys. zł). Urodzony w Nowym Targu zawodnik po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium w rywalizacji indywidualnej (w karierze to jego 10. podium).

W pierwszej dziesiątce zestawienia jest jeszcze Piotr Żyła (10.), który w pierwszym konkursie TCS był piąty - ma na koncie 25 300 CHF, czyli około 99 tys. zł.

Ile pieniędzy można dostać za wygraną?

Premia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) za pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym to 10 tys. franków, za drugie - 8 tys., a za trzecie - 6 tys. Ostatnią, 30. lokatę w serii finałowej FIS wycenia na 100 franków. Triumf w drużynie to 7500 franków.

Oficjalne premie nie są jedynymi dochodami skoczków narciarskich. Zawodnicy ze światowej czołówki mają podpisane prywatne kontrakty sponsorskie i reklamowe, których wysokość jest objęta tajemnicą.

Lista płac PŚ w skokach w sezonie 2019/20 (po 10 zawodach; we frankach szwajcarskich/złotówkach):

1. Stefan Kraft (Austria) 65 900 (ok. 258 000)
2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 58 500 (ok. 229 000)