Dawid Kubacki zajął trzecie, a Piotr Żyła piąte miejsce w inauguracyjnym konkursie 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, który w imprezie tej triumfował w poprzednim sezonie.

Prowadzący w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kobayashi o 9,2 pkt wyprzedził Niemca Karla Geigera. Kubacki stracił do niego 10,4 pkt, Żyła natomiast 23,6 pkt.

Japończyk był w niedzielę bezkonkurencyjny. Już po pierwszej serii, w której uzyskał 138 m, miał 7,7 pkt przewagi nad Geigerem. W drugiej - skokiem na odległość 134 m - przypieczętował zwycięstwo.

Kiedy Kobayashi zwyciężył w poprzednim TCS, został trzecim zawodnikiem w historii, po Niemcu Svenie Hannawaldzie i Kamilu Stochu, który wygrał wszystkie zaliczane do niego konkursy. Jeśli najlepszy będzie także 1 stycznia w Garmisch-Partenkirchen, to zostanie pierwszym skoczkiem w historii, który wygrał sześć konkursów z rzędu zaliczanych do TCS.

Kubacki w pierwszej próbie miał 132 m i na półmetku był czwarty. W czołówce było jednak bardzo ciasno. Nad siódmym Norwegiem Johannem Andre Forfangiem miał zaledwie 0,8 pkt przewagi. Polak nie tylko zdołał obronić pozycję, ale także wykorzystał potknięcie zajmującego trzecią lokatę Austriaka Stefana Krafta i wskoczył na podium.

To były bardzo dobre skoki, szczególnie pod względem odległości, a przecież to w skokach jest najważniejsze. Wiedziałem już po sobotnich kwalifikacjach, że stać mnie na dobre skoki. Przez noc jeszcze zdołałem się poprawić - powiedział Kubacki przed kamerą TVP.

Poprawić zdołał się także Żyła, który po pierwszej serii był ósmy. Najpierw uzyskał 132, a następnie z krótszego rozbiegu 129 m.

Jestem bardzo zadowolony, szczęśliwy z wykonanej pracy. Pierwszy skok był dobry, a drugi jeszcze ciut lepszy. Chcę regularnie pokazywać to na co mnie stać i rozkręcać się z konkursu na konkurs - przyznał.

Stoch 19., Wolny - zdyskwalifikowany za kombinezon

Na 19. miejscu zmagania zakończył Kamil Stoch. W pierwszej serii trzykrotny mistrz olimpijski miał najbardziej niesprzyjające warunki wietrzne ze wszystkich skaczących w niej zawodników. Uzyskał tylko 124,5 m i był klasyfikowany na 20. pozycji. W finale miał 130,5 m.

28. w konkursie był Maciej Kot, a 30. Stefan Hula. Już po pierwszym skoku zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Jakub Wolny.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kobayashi umocnił się na prowadzeniu. Drugiego Geigera wyprzedza o 113 pkt, a piątego Stocha o 253. Kubacki awansował na 11. miejsce - 336 pkt straty.

We wtorek odbędą się kwalifikacje do konkursu w Garmisch-Partenkirchen.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polski skoczek złamał rękę na treningu w Zakopanem

Dawid Kubacki 10. raz na podium

Dawid Kubacki zajmując trzecie miejsce w inauguracyjnym konkursie 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie po raz 10. w karierze stanął na podium zawodów zaliczanych do Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Podia Dawida Kubackiego w indywidualnych konkursach PŚ:   

1. miejsce (1) - 13 stycznia 2019 - Predazzo (Włochy)

2. miejsce (4)

13 marca 2018 - Lillehammer (Norwegia)
6 stycznia 2019 - Bischofshofen (Austria)
12 stycznia 2019 - Predazzo (Włochy)
1 lutego 2019 - Oberstdorf (Niemcy)

3. miejsce (5)

30 grudnia 2017 - Oberstdorf (Niemcy)
3 lutego 2018 - Willingen (Niemcy)
1 stycznia 2019 - Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)
3 lutego 2019 - Oberstdorf (Niemcy)
29 grudnia 2019 - Oberstdorf (Niemcy)