Dlaczego rodzice nie szczepią dzieci, dlaczego w szkołach rządzi przemoc i spektakularna kariera byłego polityka LPR Romana Giertycha - to najważniejsze tematy dzisiejszej prasy. Już teraz na naszych stronach w internecie możecie przeczytać, o czym piszą gazety.

"Ile kosztuje Giertych i kto mu zapłaci" - to pytania jakie stawia czwartkowy "Fakt". Gazeta została pozwana przez mecenasa Romana Giertycha, który pracuje dla syna premiera Donalda Tuska. Poszło o publikacje ws. Amber Gold i OLT Express.

Roman Giertych był kiedyś wrogiem PO a teraz został adwokatem syna przywódcy tej partii. To próba powrotu do polityki - twierdzi politolog Kazimierz Kik. Według "Faktu" były wicepremier, bierze za poradę nawet tysiąc złotych za godzinę. Od jednego z klientów dostawał 18 tysięcy złotych miesięcznie.Gazeta przypomina w tym kontekście, że Michał Tusk zarabia na lotnisku 3300 zł, więc pytanie jak zapłaci tak duże pieniądze za usługi adwokackie.

Jaki jest przepis na sukces według Romana Giertycha? Znani klienci i wiele hałasu wokół siebie. Były wicepremier trzy lata temu jako prawnik wylansował się w mediach reprezentując Marię Nowińską byłą żonę Janusza Palikota, kiedy polityk był jeszcze posłem PO. W jej imieniu próbował wyciągnąć pieniądze, które Palikot - jak zarzuca mu żona- ukrył za granicą w tajemniczych spółkach. Po dwóch latach Nowińska zrezygnowała z jego usług. Mecenas Roman Giertych w roli głównej - w czwartkowym "Fakcie".

Co roku w Polsce przybywają trzy tysiące nieszczepionych dzieci. Dlaczego rodzice ryzykują zdrowie swoich pociech? To pytanie stawia czwartkowa "Gazeta Wyborcza". W naszym kraju szczepienia ochronne są obowiązkowe dla dzieci i młodzieży, a po nowelizacji ustawy o chorobach zakaźnych, także dla wszystkich po ogłoszeniu epidemii. Rodzice, którzy odmówią zaszczepienia dziecka, mogą zostać ukarani grzywną do 1,5 tys. zł. Gazeta dotarła m.in. do pana Grzegorza ojca czwórki dzieci, który ukrywa przed sanepidem i publiczną służbą zdrowia dwójkę najmłodszych. Nie przedstawię się, bo sanepid i lekarz rodzinny nie wiedzą, że mam jeszcze syna i córkę. Nie chcę znów płacić kar. W 2009 roku zapłaciłem 600 zł, bo nie zaszczepiłem dwójki starszych dzieci - opowiada mężczyzna.

W Polsce kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje 12 chorób, m.in. gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonicę, krztusiec, tężec, polio, odrę, świnkę, różyczkę. Wszystko są to choroby, które niosą ryzyko spowodowania u dzieci trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. "Odszczepieńcy" - w czwartek na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej".

Czwartkowa "Rzeczpospolita" sporo miejsca poświęca przemocy w szkołach. Wymuszenia rozbójnicze, kradzieże, pobicia stają się w szkole codziennością. MEN nie reaguje. Szkoła to miejsce, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo uczniów. Lawinowo przybywa przypadków przemocy. Tylko w I półroczu tego roku popełniono tam więcej przestępstw niż w całym 2007 czy 2008 roku - wynika z szacunkowych danych policji. W okresie od stycznia do czerwca odnotowano ich ponad 20 tys. Pięć lat temu było ich 17,5 tys., w ub.r. już 28 tys. Ten rok będzie rekordowy. Liczba przestępstw przekroczy 30 tys.

Ryzykowna gra Obamy o małżeństwa homo

Pierwszy raz w historii USA jedna z głównych partii włączyła do programu postulat zmiany definicji małżeństwa. Po reakcjach środowisk katolickich widać, że jest to jednak ryzykowna strategia, która może drogo kosztować Baracka Obamę. Na konwencji demokratów w Charlotte w Karolinie Północnej sam Obama wystąpi w czwartek, ale - jak poinformowano z powodu pogody - nie na wielkim stadionie, lecz w znacznie mniejszej hali - donosi "Rzeczpospolita".

Oby szybko do unijnego budżetu

Już w listopadzie może zapaść decyzja o nowym wieloletnim budżecie UE na lata 2014 - 2020. Specjalnie w tym celu zwołano na 23 listopada szczyt UE. Widać determinację, żeby to spotkanie było rozstrzygające - mówi "Rzeczpospolitej" Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu. Najważniejszy kraj UE, czyli Niemcy też publicznie deklarują taką wolę. Jesteśmy zobowiązani do jak najszybszego zakończenia negocjacji - powiedziała kilka dni temu Angela Merkel.

Startuje surowcowy wyścig zbrojeń

Dzięki gazowi łupkowemu w 2025 r. mamy szansę być państwem niezależnym energetycznie. To jednak zagraża finansom Rosji. Jeśli spełni się scenariusz przyspieszonego rozwoju eksploatacji gazu niekonwencjonalnego, to polski PKB może rosnąć szybciej o 0,8 pkt. proc. rocznie. Przybędzie też 510 tys. miejsc pracy - tak przynajmniej twierdzą eksperci w rozmowie z "Rzeczpospolitą".