Planowana na piątek paryska premiera filmu "Mroczny Rycerz powstaje" została odwołana. To reakcja na tragiczne wydarzenia w Denver, gdzie szaleniec zabił 12 osób i ranił prawie 60. Przed paryskim kinem, zwinięto czerwony dywan i ściągnięto przyozdabiającą fasadę budynku ogromną maskę.

Reżyserem nowego Batmana jest Christopher Nolan. Na ekranie pojawiają się m.in. Christian Bale jako Batman, Tom Hardy jako czarny charakter Bane i Anne Hathaway w roli Kobiety-Kota.

"Złowieszczy i mroczny", "zuchwały i wiarygodny", jednocześnie "miejscami dłużący się, co męczy widza, zawierający nie zawsze potrzebne, mało interesujące wątki poboczne" - napisał o filmie brytyjski "The Guardian". W pięciogwiazdkowej skali gazeta przyznała produkcji trzy gwiazdki.

Jak oceniono w recenzji amerykańskiego magazynu "Variety", film, choć nakręcony z dużym rozmachem, imponujący pod względem zastosowanych technologii, nie dorównuje swojemu poprzednikowi, "Mrocznemu Rycerzowi" tego samego reżysera, z Heathem Ledgerem w obsadzie.

Trzeci film Nolana o Batmanie

"Mroczny Rycerz powstaje" ("The Dark Knight Rises", 2012, USA/Wlk. Brytania) to trzecia opowieść o Batmanie zrealizowana przez Nolana. Wcześniej Brytyjczyk wyreżyserował film "Batman: Początek" (2005, w obsadzie m.in. Christian Bale, Michael Caine i Gary Oldman) oraz "Mrocznego Rycerza" (2008, w obsadzie m.in. Bale, Caine, Oldman oraz Heath Ledger jako Joker).

"Minęło już osiem lat od zniknięcia Batmana, który w jednej chwili z bohatera stał się zbiegiem. Biorąc na siebie winę za śmierć prokuratora okręgowego, Harveya Denta, Mroczny Rycerz poświęcił wszystko dla tego, co on, oraz komisarz Gordon, uznali za wyższe dobro" - czytamy w opisie filmu przygotowanym przez dystrybutora."Przez pewien czas kłamstwo było skuteczne, a działalność kryminalna w Gotham City została zmiażdżona dzięki Ustawie Denta, stworzonej w celu walki z przestępczością. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem sprytnej włamywaczki, Kobiety-Kota (Anne Hathaway), realizującej własny ukryty plan. O wiele bardziej niebezpieczne jest jednak pojawienie się Bane'a, zamaskowanego terrorysty, którego bezwzględne zamiary wobec Gotham City zmuszają Bruce'a do powrotu z dobrowolnego wygnania" - napisano.

W postać terrorysty Bane'a wcielił się Tom Hardy, tak jak Christian Bale pochodzący z Wielkiej Brytanii. Główny przeciwnik Batmana nosi w filmie maskę, przypominającą maskę gazową. W obsadzie są też m.in.: Gary Oldman (jako komisarz Jim Gordon), Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Michael Caine i Morgan Freeman.

Filmy i seriale o Batmanie, aktorskie i animowane, realizowało wielu reżyserów. Oprócz Nolana, byli wśród nich np. dwaj Amerykaninie: Joel Schumacher, który nakręcił filmy kinowe "Batman Forever" (1995, z Valem Kilmerem w roli Batmana) oraz "Batman i Robin" (1997, Batmana zagrał George Clooney), i Tim Burton, twórca "Powrotu Batmana" (1992), gdzie w tytułową rolę wcielił się Michael Keaton.