Dziś w Warszawie spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier rozmawia już z Witoldem Waszczykowskim. Stosunki polsko - niemieckie nie należały w ostatnich tygodniach do najlepszych. Czy spotkanie będzie szansą na ich ocieplenie?

Zapewne obaj ministrowie będą się starali zapewne stworzyć wrażenie, że nic strasznego na linii Berlin-Warszawa się nie dzieje. Ostre słowa, które padały ostatnio ze strony polskich i niemieckich polityków, to raczej przyjacielskie przytyki niż ostra kłótnia. Ale nie da się ukryć, że polityczne i dyplomatyczne rozbieżności między Polską a Niemcami są poważne i ciężko je będzie "zasypać" jednym spotkaniem.

Bez wątpienia -  jednej i drugiej stronie - poprawa relacji Warszawa-Berlin przydałaby się.

Zmagający się z kryzysem uchodźczym Berlin potrzebuje w Europie sojuszników, którzy byliby gotowi w najróżniejszy sposób mu pomóc. Warszawa z kolei - jeśli nie chce się narażać na zaostrzenie sporów z Brukselą - powinna przekonywać
europejskich mocarzy z Berlina, że polska demokracja ma się nieźle, a  plany rządu PiS nie stanowią zagrożenia dla fundamentalnych interesów niemieckich.