Guy Verhofstadt kontratakuje. Składa dzisiaj projekt rezolucji PE w sprawie Polski - ustaliła dziennikarka RMF FM. Europejscy chadecy (EPP), do których należy PO-PSL, mają być przeciw. Paradoksalnie oznaczałoby to, że PO… broni rządu PiS. Oczywiście przeciw będą europejscy konserwatyści (ECR), do których należy polska partia rządząca. Siły „za” i „przeciw” rezolucji będą dosyć wyrównane. Szykuje się batalia o Polskę.

Guy Verhofstadt kontratakuje. Składa dzisiaj projekt rezolucji PE w sprawie Polski - ustaliła dziennikarka RMF FM. Europejscy chadecy (EPP), do których należy PO-PSL, mają być przeciw. Paradoksalnie oznaczałoby to, że PO… broni rządu PiS. Oczywiście przeciw będą europejscy konserwatyści (ECR), do których należy polska partia rządząca. Siły „za” i „przeciw” rezolucji będą dosyć wyrównane. Szykuje się batalia o Polskę.
Guy Verhofstadt przedłoży dziś projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Polski / Radek Pietruszka /PAP

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, tej nocy współpracownicy szefa europejskich liberałów (ALDE) przygotowali projekt rezolucji w sprawie Polski. Verhofstadt przedłoży projekt na spotkaniu liderów grup politycznych europarlamentu. Od ich decyzji będzie zależeć, czy Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją w sprawie Polski już za dwa tygodnie, na lutowej sesji plenarnej.

Jak poinformowały dziennikarkę RMF FM źródła w ALDE, tekst rezolucji ma być krótki i dotyczyć prawie wyłącznie sprawy Trybunału Konstytucyjnego. W rezolucji będzie apel o przyjęcie przez polski rząd zaleceń Komisji Weneckiej i apel o ponowną debatę w PE z udziałem premier Szydło, podczas której będzie się mogła ustosunkować do tych zaleceń – wyjaśnił rozmówca dziennikarki.

Komisja Wenecka jest ciałem doradczym Rady Europy i na prośbę rządu Beaty Szydło ma wydać (w marcu) swoją opinię w sprawie nowelizacji ustawy o TK. Verhofstadt już podczas debaty chciał uzyskać od premier Szydło odpowiedź, czy rząd dostosuje się do opinii Komisji Weneckiej. Szydło nie dała jednak wówczas jednoznacznej odpowiedzi. Zapewniła jedynie, że opinia ta będzie „wnikliwie rozpatrzona”.

Verhofstadt z bezsilności zacisnął pięść, teraz nie daje za wygraną

Wymijająca odpowiedź szefowej polskiego rządu oraz odebranie mu głosu przez przewodniczącego PE Martina Schulza zdenerwowały Verhofstadta do tego stopnia, że w swojej bezsilności pokazał zaciśniętą pięść. Teraz nie daje za wygraną.

Na dzisiejszym spotkaniu Verhofstadt będzie przekonywać liderów pozostałych grup politycznych do poparcia jego rezolucji. Nie będzie to łatwe, bo jak powiedział dziennikarce RMF FM rzecznik Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Pedro Lopez, chadecy są przeciwko rezolucji w sprawie Polski. Jesteśmy otwarcie przeciwko rezolucji w sprawie Polski – powiedział Lopez. To zdecydowane stwierdzenie jest o tyle zaskakujące, że we wtorek szef klubu PO-PSL Jan Olbrycht nie dał tak jednoznacznej odpowiedzi.

Jak tłumaczą urzędnicy w PE, stanowisko EPP wynika z oceny debaty z udziałem premier Szydło. Ocena jest taka, że debata tylko wzmocniła Kaczyńskiego – wyjaśnia rozmówca pragnący zachować anonimowość. Według jego słów, chadeckich polityków rozsierdził także triumfalizm ekipy Szydło, która do udostępnionego jej w PE saloniku protokolarnego miała już po debacie zamówić… szampana. 

Z rezolucją będzie to samo; stanie się pożywką dla kampanii Kaczyńskiego – tłumaczy rozmówca dziennikarki RMF FM. Do korzystnego dla polskiego rządu stanowiska EPP przyczynili się także Węgrzy z partii Victora Orbana. Europejska Partia Ludowa (EPP), która zawsze broniła Orbana, nie może teraz zbyt gwałtownie występować przeciwko Polsce, bo zostałaby oskarżona o stosowanie podwójnych standardów. Prawdopodobnie także Platforma zrozumiała, że nie służy jej dosyć mdłe stanowisko w tej sprawie.

Słowami rzecznika chadeków zaskoczeni byli natomiast liberałowie. Ich zdaniem nie „należy się powstrzymywać, gdy zagrożone są wartości demokratyczne”. Nasza rezolucja nie ma być krytyką i nie jest skierowana przeciwko Polakom – tłumaczą jej autorzy i przypominają, że nawet Ukraina, która nie jest członkiem UE i nie uchodzi za wzór demokracji, w dużej mierze zaakceptowała zalecenia Komisji Weneckiej. Dlaczego nie może tego zrobić Polska? – pytają.

Komentatorzy: Verhofstadt uzgadnia stanowisko z Ryszardem Petru

Zdaniem komentatorów w Brukseli swoje stanowisko w sprawie Polski Verhofstadt uzgadnia z Ryszardem Petru, licząc, że kiedyś będzie miał w swoich szeregach premiera dużego kraju. Współpracownicy Verhofstadta przyznają, że jeżeli chadecy będą przeciw, to „nie będzie łatwo”. Są jednak dosyć pewni siebie. Nie tylko w takich sprawach Verhofstadtowi udawało się przekonać liderów pozostałych grup – mówi współpracownik szefa liberałów.

Zanosi się na burzliwą dyskusję. Verhofstadt może liczyć na socjalistów (S&D), drugą największą grupę w PE. Zamierzamy poprzeć rezolucję w sprawie Polski – mówi jeden ze współpracowników szefa S&D, Gianni Pittella.   

Rozmówcy dziennikarki RMF FM w grupie europejskich socjalistów, przypominają, że podczas debaty Pittella powiedział, że decyzja Komisji Europejskiej, by nałożyć na Polskę mechanizm kontroli praworządności, „była słuszna”. Poparcie rezolucji wynika właśnie z takich samych obaw, które wyraziła Bruksela.

Verhofstadt może liczyć także na Zielonych i komunistów z GUE (Zjednoczona Lewica Europejska). Przeciw rezolucji będą natomiast konserwatyści (ECR), a także zgodnie z zapowiedzią Pedro Lopeza – chadecy (EPP) oraz z pewnością także eurosceptycy z niewielkich Europy Wolności (EFD) oraz Europy Narodów (ENF), którzy bronili premier Szydło podczas debaty. A taki układ sił oznacza, że rezolucja jest możliwa, chociaż nie będzie łatwo ją przepchnąć.

Nie jest jednak wykluczone, że, gdy debata będzie zbyt trudna, to decyzja o rezolucji w sprawie Polski zostanie przesunięta do następnego czwartku. Wówczas konferencja przewodniczących ma zdecydować o porządku obrad sesji lutowej plenarnej PE.

(mpw)