Hałas, stukot kół, drgająca podłoga i pękające ściany – to codzienność mieszkańców ulicy Perłowej w Bydgoszczy. Kilka metrów od ich okien biegnie ruchliwa linia tramwajowa, która od lat uprzykrza im życie. „To dla nas ogromny problem. Jesteśmy skazani na dożywocie w wiecznym hałasie!”- alarmują mieszkańcy i proszą RMF FM o pomoc.

Perłowa w Bydgoszczy to dość krótka ulica, ma maksymalnie pół kilometra. Bloki sąsiadują tam z domkami jednorodzinnymi. Mieszkańcy jednych i drugich mają ten sam problem - pędzące przez środek ulicy, hałasujące tramwaje. Ruch na torach biegnących ulicą Perłową jest wyjątkowo intensywny - od 4 rano do 23 wieczorem praktycznie co kilka minut przejeżdża tędy tramwaj.

Niektóre tramwaje jeżdżą, jakby miały kwadratowe koła. Czasem to aż kubki i szklanki na stole skaczą! - mówi jeden z mieszkańców Perłowej. I dodaje, że hałas jest nie do wytrzymania, zwłaszcza latem, kiedy okna są pootwierane.

Gdy są zamknięte, stukot kół i wycie silnika jest tylko odrobinę cichsze, ale do tego szyby zaczynają wibrować. To jest ogromny problem! Jesteśmy na to narażeni dzień i noc! - oburza się kolejna z mieszkanek - kupiłam sobie zatyczki do uszu, ale niewiele to pomaga. 

Intensywny hałas to poważny, ale nie jedyny kłopot. Okazuje się, że drgania wywoływane przez przejeżdżające tramwaje powodują zniszczenia w okolicznych budynkach. Łazienka była niedawno wyremontowana, a już płytki na podłodze są popękane, niech pan zobaczy! - pokazywał naszemu reporterowi jeden z mieszkańców. Pęknięcia pojawiają się też na ścianach i sufitach. Tynki sypią się cały czas, mamy nowe szpary, od czasu do czasu trzeba to wszystko remontować - dodaje ktoś inny.

Mieszkańcy przyznają, że sygnalizowali problem bydgoskim drogowcom. Do tej pory nie doczekali się jednak zdecydowanej reakcji. Na torach pojawiły się tylko ograniczenia prędkości dla tramwajów przejeżdżających przez Perłową. Niewiele to pomogło. Może gdyby motorniczy przestrzegali prędkości, byłoby choć trochę lepiej. Niestety, zasuwają równo, zwłaszcza z górki - zauważa jeden ze stojących na przystanku bydgoszczan. 

To jednak tylko doraźne działania. Tak naprawdę mieszkańcom Perłowej pomoże jedynie gruntowna przebudowa torowiska i ekrany akustyczne bo obu stronach - w ten sposób uda się wyeliminować i hałas, i drgania.

INTERWENCJA RMF FM. Nasi dziennikarze pomogą Wam rozwiązać problem. Czekamy na Wasze zgłoszenia.