Członkowie zarządu sieciowej spółki, działającej w branży gospodarki odpadami, są wśród biznesmenów zatrzymanych wczoraj przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wraz z byłym wiceministrem skarbu, a obecnie prezesem Pracodawców RP Rafałem Baniakiem - dowiedział się reporter RMF FM. Chodzi o Artura P. oraz Wojciecha S. Przesłuchania w tym śledztwie prowadzonym przez śląski wydział prokuratury krajowej trwają od wczoraj.

Przesłuchania w Katowicach mają się zakończyć jeszcze tego popołudnia. Wtedy zapadną decyzję, czy śledczy wyślą do sądu wnioski o areszt dla zatrzymanych. Oni usłyszeli już zarzuty, jednak prokuratura nie chce ujawniać żadnych szczegółów.

Nieoficjalnie wiadomo, że te zarzuty mają dotyczyć między innymi nieprawidłowości przy przetargach w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Warszawie.

Brak na razie konkretów o tym, jakie role - według śledczych - mieli odgrywać poszczególni zatrzymani, a więc prezes organizacji pracodawców, a także prezes i jego zastępca z firmy, która przede wszystkim gospodaruje odpadami, a także zajmuje się technicznym utrzymaniem budynków i obiektów przemysłowych.

Prokuratura twierdzi, że do nieprawidłowości dochodzić miało w latach 2020-2023. Zatrzymanie nie ma więc - jak podkreśla dziennikarz RMF FM - raczej nic wspólnego z działalnością polityczną Rafała Baniaka z przeszłości.

Jego obrońcy twierdzą, że nie było podstaw zatrzymania ich klienta. "Należy podkreślić, że Rafał Baniak jest osobą publiczną i nigdy nie uchylał się od udziału w czynnościach prowadzonych przez sąd czy prokuraturę. Gdyby został wezwany na przesłuchanie, stawiłby się na nie bez zwłoki" - napisał w oświadczeniu mecenas Maciej Zaborowski. Dodał, że jego klient uważa się za osobę niewinną, nie ma nic do ukrycia i zgodził się na używanie nazwiska i wizerunku.

Zaborowski zapowiedział, że po zakończeniu czynności prowadzonych przez prokuraturę, Rafał Baniak odniesie się do treści stawianych mu zarzutów.

46-letni Baniak w latach 2004-2005 był podsekretarzem stanu w resorcie polityki społecznej, w latach 2007-2011 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki, a w latach 2011-2015 podsekretarzem stanu w resorcie Skarbu Państwa.

Opracowanie: