Szykuje się kolejna rewolucja w naszych portfelach. Bankowcy opracowali nowy rodzaj kart płatniczych, które mają wbudowany komputer z klawiaturą i niewielkim ekranem. Takie karty testowo oferują już niektóre banki w Wielkiej Brytanii, Rosji i Belgii.

W Polsce pierwsze banki prawdopodobnie wprowadzą te wszystko mające super karty już niedługo. Według ekspertów to kwestia tygodni, może miesięcy. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju polskiej bankowości możliwe, że już w najbliższym czasie któryś z banków, które mocno stawiają na innowacje, zaproponuje to klientom na zasadzie ciekawostki. Jest jednak i druga strona, niestety niezbyt miła, takiej innowacji. Na razie niestety takie karty są dziesięciokrotnie droższe niż karty tradycyjne - ocenia analityk bankowy Michał Kryński.

Karta ma rozmiar najzwyklejszej karty kredytowej, a jednak ma wbudowany mały ekran i prostą klawiaturę, przez co wygląda jak mały kalkulator. Klawiatura to nowe zabezpieczenie. Zamiast w bankomacie, będziemy mogli wpisywać kod PIN bezpośrednio na naszej karcie.Co więcej, na jej ekraniku będzie nam się wyświetlał kod dostępu do naszego internetowego konta, albo do potwierdzenia zakupów on-line. Nie będziemy więc musieli nosić karty zdrapki z kodami, albo instalować tokena w telefonie.

To rewolucja podobna do wprowadzonych przecież nie tak dawno kart zbliżeniowych, które teraz stały się wyjątkowo popularne.