Działający we Wrocławiu Krajowy Bank Dawców Szpiku został włączony do Europejskiej Sieci Dawców. To bardzo dobra informacja dla czekających na przeszczep. W walce z tą śmiertelną chorobą liczą się godziny.

Polska jest 9. krajem tworzącym ten system. Szef wrocławskiego Banku Dawców profesor Andrzej Lange mówi, że dzięki temu chorzy, którym potrzebny jest przeszczep szpiku kostnego, będą czekali na dawcę o wiele krócej niż do tej pory.

Pozwala na dobór dawcy w czasie rzeczywistym, czyli to, co trwało tygodnie, w tej chwili trwa jeden dzień. Natychmiast mam informacje odnośnie 3 milionów 200 tysięcy dawców w Europie w sposób zaszyfrowany, bezpieczny, zakodowany, bez nazwisk. Dla pacjenta to jest życie - mówi prof. Lange.

W przypadku ostrej białaczki czas jest niezwykle ważny – czas na wykonanie

przeszczepu wynosi 2-3 tygodnie i jeżeli szuka się dawcy bardzo długo, to często pacjent umiera. Jak dodaje profesor Lange, w ostatnim czasie nie doszło do wykonania przeszczepu u pewnej liczby pacjentów ze względu na długość procedury.

Z działającego we Wrocławiu Europejskiego Węzła Doboru Dawców Dawcy przeszczepu będą korzystały wszystkie polskie ośrodki, zajmujące się przeszczepami szpiku. Wrocławski węzeł ma też obsługiwać Litwę.

22:50