Tygrys to najbardziej lubiane zwierzę na świecie – wynika z sondażu Animal Planet. W rankingu drapieżny kot wyprzedził m.in. najlepszego przyjaciela człowieka - psa, i równie przyjaznego ludziom delfina.

Sondaż przeprowadzono w 73 krajach świata, przepytano 53 tys. osób, a wyniki badania opublikowały brytyjskie dzienniki "The Independent" i "The Guardian". Najwięcej, 21 proc. głosów dostał tygrys. Tuż za nim, z 20 proc., jest pies, a 13 proc. badanych wskazało delfina.

Za zwycięską trójką, na liście dziesięciu najbardziej lubianych zwierząt świata uplasowały się kolejno: koń (10 proc.), lew (9 proc.), wąż (8 proc.), słoń (6 proc.), szympans (5 proc.), orangutan (4,5 proc.) i wieloryb (3,5 proc.)

Według sondażu, tygrys jest także najbardziej ulubionym zwierzęciem Brytyjczyków. Polacy wolą za to psa, podobnie jak Rumuni, mieszkańcy RPA i południowo-wschodniej Azji.

Szacuje się, że obecnie na wolności żyje tylko ok. 5 tys. tygrysów na obszarach rozciągających się od azjatyckiej części Rosji po Indie. Dramatyczne zmniejszenie się ich populacji to efekt polowań i degradacji środowiska naturalnego.