To rozwiązanie może zrewolucjonizować przesyłanie danych na całym świecie. Alphabet przeprowadził test tzw. internetu optycznego. Próba zakończyła się sukcesem. Dzięki innowacyjnej infrastrukturze udało się połączyć dwa afrykańskie miasta.

Projekt Taara to jeden z pomysłów firmy Alphabet, właściciela Google. Dzięki najnowszemu eksperymentowi udało się zniwelować lukę w łączności między dwoma afrykańskimi miastami Brazzaville w Kongo oraz Kinszasą w Demokratycznej Republice Konga.

Miasta leżą prawie pięć kilometrów od siebie, ale połączenie ich jest trudne, ponieważ kabel musi być poprowadzony wokół rzeki Kongo. Powoduje to, że ceny internetu szerokopasmowego są pięć razy droższe, niż w innych miejscach w Afryce.

System bezprzewodowej komunikacji optycznej (WOC) dostarczył prawie 700 terabajtów danych w ciągu 20 dni - poinformował na swoim blogu zespół prowadzący eksperyment.

"Nie spodziewamy się w przyszłości doskonałej niezawodności we wszystkich warunkach pogodowych. Jesteśmy jednak przekonani, że łącza Taara będą odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu szybkiej i przystępnej cenowo łączności dla 17 milionów ludzi mieszkających w tych miastach" - czytamy we wpisie.

Jak to działa?

System działa podobnie, jak tradycyjny światłowód w ziemi, tyle, że bez osłony kabla. Wykorzystuje on bardzo wysokie i niewidoczne wiązki światła do przesyłania danych z dużą prędkością.

Technologia jest testowana również w Kenii, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.