Szczury pomagają sobie nawzajem w kłopotach, także wtedy, gdy nie mają z tego żadnych korzyści. Dla ratowania drugiego osobnika, potrafią poświęcić nawet posiłek. Wykazały badania amerykańskich naukowców, opisane w czasopiśmie "Science".

Eksperyment, przeprowadzony przez neurobiologów z Uniwersytetu w Chicago był bardzo prosty. Podzielili 30 szczurów na 15 parek i każdą z nich umieścili w klatce w taki sposób, że jeden z gryzoni biegał wolno, a drugi był zamknięty w wydzielonym pomieszczeniu. Zwierzęta widziały się i słyszały nawzajem. Pułapka była możliwa do otwarcia, ale "wolny" szczur musiał poświęcić kilka dni, by nauczyć się, jak to robić.

Okazało się, że niemal wszystkie gryzonie dziarsko zabrały się za pomoc uwięzionym towarzyszom. Nie przestawały mocować się z pułapkami nawet wtedy, gdy badacze kusili je zabawkami, płatkami śniadaniowymi i czekoladkami. Zmęczone i głodne, wciąż starały się uwolnić więźnia. Kiedy przemodelowano klatki w taki sposób, aby uwięziony szczur mógł się sam wydostać, ten drugi i tak mu pomagał.

Eksperyment nie tylko potwierdził, że szczury potrafią się uczyć, ale też wykazał u nich altruistyczne, społeczne zachowania. Dotychczas uważano, że takie zdolności występują jedynie u naczelnych, a w bardziej ograniczonym stopniu - u psów, koni i waleni.

Discovery News