Na Opolszczyźnie odkryto szczątki prehistorycznych zwierząt, być może najstarszych takich na świecie.

Gdzie dokładnie - to była do tej pory ścisła tajemnica - teraz wiemy już, że w Krasiejowie, na terenach kopalnianych należących dzisiaj do cementowni Górażdże. To tam wykopano kości i czaszki zwierząt, które żyły 230 milionów lat temu, czyli w triasie - to najstarszy okres mezozoiku.

Do wiadomości publicznej podano, iż do tego sensacyjnego znaleziska dotarli naukowcy z zespołu badawczego profesora Jerzego Dzika z Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Reporterzy sieci RMF FM dowiedzieli się, że jeden z mieszkańców Krasiejowa - pierwszy odkrył szczątki prehistorycznych zwierząt w tamtejszej cementowni. Było to czternaście lat temu. Krzysztof Spałek był wtedy licealistą, w wolnych chwilach spacerował po wyrobisku i zbierał skamieniałe kości. Jak mówi, ówczesne władze cementowni wiedziały o odkryciu, ale nic w tej sprawie nie zrobiły.

Na razie krasiejowicka cementownia nie jest dostępna dla turystów, gdyż teren należy do kopalni wapnia. W dodatku wojewoda opolski wydał rozporządzenie o prawnej ochronie znaleziska. Każdemu, kto je złamie, grozi do dwóch lat więzienia.

A władze gminy Ozimek, do której należy Krasiejów, już zacierają ręce. Marzy im się, że powstanie tam muzeum, a wykopaliska staną się wielką atrakcją turystyczną. W Opolu myśli się już o budowie przeszklonego pawilonu tak, by każdy mógł - nie niszcząc znaleziska - zobaczyć szczątki dinozaurów.

Wiadomości RMF FM 9:45

Ostatnie zmiany 12:45