Naukowcy zidentyfikowali robaki, które potrafią przeżyć na jednym z popularnych tworzyw sztucznych - polistyrenie. To prawdopodobnie zasługa bakterii w ich jelitach. Odkrycie może w przyszłości umożliwić przetwarzanie plastiku na masową skalę.

Badacze z University of Queensland, na łamach periodyku "Microbial Genomics" opisali nietypową i wyjątkowo obiecującą zdolność pewnego robaka.

Jak zauważyli, hodowany często jako pokarm dla zwierząt, zwany czasami superrobakiem drewnojad (Zophobas morio) doskonale radzi sobie z trawieniem jednego z popularnych tworzyw sztucznych - polistyrenu.

Trzy diety

Naukowcy hodowali te robaki na trzech różnych dietach - na otrębach, polistyrenie lub bez jedzenia.

Odkryliśmy, że superrobaki karmione tylko polistyrenem nie tylko przetrwały, ale na dodatek przybrały nico na wadze - donosi dr Chris Rinke, autor eksperymentu.

Wskazuje to, że robaki te mogą pobierać energię z polistyrenu, prawdopodobnie z pomocą bakterii żyjących w ich jelitach - dodaje.

"Małe centra recyklingu"

Badania genetyczne pozwoliły już na odnalezienie kilku enzymów odpowiedzialnych za nietypową umiejętność drewnojada.

W dłuższej perspektywie australijski zespół zamierza wykorzystać te informacje do syntezy enzymów, które będą rozkładały plastik na masową skalę, w specjalnych przetwórniach.

Teraz, w celu prowadzenia dalszych badań, planują hodowanie jelitowych bakterii robaka w laboratorium.

Superrobaki są jak małe centra recyklingu - rozdrabniają plastik w swoich otworach gębowych, a potem karmią nim bakterie w jelicie. Produkty pochodzące z tych reakcji można wykorzystać do wytwarzania wysokojakościowych substancji, takich jak bioplastiki - mówi dr Rinke.

Możemy więc myśleć o tym, jak zwiększyć skalę tego procesu do poziomu potrzebnego do stworzenia całego zakładu przetwórczego - dodaje współpracująca z badaczem Jiarui Sun.

Więcej informacji możecie przeczytać pod adresem: https://www.microbiologyresearch.org/content/journal/mgen/10.1099/mgen.0.000842