To nieprawda, że ludzie w wieku powyżej 70 lat wolniej myślą i podejmują decyzje - twierdzą psycholodzy z Ohio State University. Według ich badań, umysły starszych osób działają tak samo sprawnie jak u 25-latków.

Amerykańscy badacze zmierzyli czas potrzebny na udzielenie odpowiedzi na pytanie zdrowym osobom po 70. roku życia. Okazało się, że nie jest on wcale dłuższy niż u 25-latków. Oznacza to, że ludzkie mózgi działają tak samo szybko niezależnie od wieku. Fakt, że osoby starsze często podejmują decyzje wolniej niż ludzie młodzi, wynika przede wszystkim z tego, że nauczeni życiowym doświadczeniem, nie chcą popełnić błędu, wolą więc dłużej i gruntownie zastanowić się nad każdym problemem.

Naukowcy stwierdzili za to, że kilkuletnie dzieci myślą wolniej niż dorośli. Zdolność do szybkiego i dokładnego rozważania problemów rozwija się bowiem stopniowo i swą pełnię osiąga u dorastającej młodzieży. Potem utrzymuje się w zasadzie przez całe życie - u zdrowych osób nie wygasa nawet w wieku 85-90 lat.

Daily Mail