Sekret długowieczności swoich sąsiadów zza Kanału La Manche odkryli brytyjscy badacze. Ma nim być sławny, pokryty zieloną pleśnią owczy serek Roquefort.

Według badaczy z laboratorium Lycotec w Cambridge, Roquefort ma silne właściwości przeciwzapalne, dzięki którym - mimo że jest bardzo tłusty - zapobiega schorzeniom serca, reumatyzmowi, artrozie i innym dolegliwościom związanym ze starzeniem się. Sprawia to, że Francuzi żyją średnio ponad 84 lata!

Naukowcy sugerują, że Roquefort może znaleźć zastosowanie w kosmetykach przeciwdziałających zmarszczkom - oczywiście pod warunkiem, że uda się wyeliminować jego silny, nieprzyjemny zapach...

Jedzą wszystko w rozsądnych ilościach

Specjaliści z Cambridge sugerują, że to kolejny "francuski paradoks żywieniowy". Najpierw część naukowców wylansowała ideę, że długowieczność zapewnia potomkom Napoleona codzienne spożywanie do posiłków niewielkich ilości czerwonego wina. Teraz okazuje się, że zawierający dużo tłuszczu serek ma paradoksalnie zapobiegać schorzeniom serca - pod warunkiem, że jest spożywany w niewielkich ilościach.

Wielu obserwatorów sugeruje, że prawdziwą tajemnicą długowieczności Francuzów może być właśnie umiarkowane spożywanie różnorodnej żywności oraz jedzenie bez pośpiechu, co znacznie ułatwia trawienie i zapobiega stresowi.