Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w kosmos międzynarodowy satelita badawczy YES 2, zbudowany dzięki współpracy studentów z 25 uniwersytetów. Jeden z jego podzespołów opracowało dwóch polskich studentów z Politechniki Warszawskiej Rafał Graczyk i Grzegorz Misiołek.

Satelita przetestuje nowatorską technologię sprowadzania na Ziemię ładunków z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ładunek sprowadzony zostanie w kapsule o nazwie Fotino, która zostanie odrzucona od satelity za pomocą silnych sprężyn. Oddalając się, kapsuła rozciągnie za sobą bardzo mocną, cienką linkę, której całkowita długość to ponad 30 kilometrów. Następnie przy wykorzystaniu prostych zjawisk fizycznych zespół satelita-kapsuła zamieni się w ogromne wahadło.

W pewnej chwili linka zostanie przecięta i rozpędzona kapsuła wejdzie w atmosferę ziemską, gdzie w wyniku tarcia wytraci prędkość. Rozgrzeje się przez chwilę do temperatury przekraczającej 2000 stopni Celsjusza. Następnie Fotino osiądzie bezpiecznie na spadochronie w stepach Kazachstanu.

W tworzeniu satelity brała udział polska firma Space Technologies R&D, założona i prowadzona przez studentów Politechniki Warszawskiej, Rafała Graczyka i Grzegorza Misiołka. Stworzyli oni sterownik hamulca, który reguluje prędkość rozwijania się linki, a co za tym idzie również ruch wahadła. Posłuchaj rozmowy Pawła Świądra z Rafałem Graczykiem i Grzegorzem Misiołkiem.