Naukowcy z Royal Veterinary College w Londynie znaleźli klucz do zagadki klucza ptaków. W opublikowanej na łamach czasopisma "Nature" pracy dowodzą, że ibisy grzywiaste (Geronticus eremita) latają w formacji przypominającej literę V dla wygody, by się nadmiernie nie zmęczyć. Badania zachowania ptaków pozwoliły zrozumieć dokładnie mechanizm, który za tym stoi.

Badacze z Londynu współpracowali z grupą przyrodników z Austrii, która zajmowała się chronionym gatunkiem ibisa grzywiastego. W swojej pracy na rzecz zwiększenia populacji zagrożonego ptaka zastosowano "metodę Putina" - uczono ptaki latania za motolotnią. [Poniżej znajdziecie zdjęcia z tego "Jak Putin żurawie wodził"].

Przyrodnicy najpierw przyzwyczajali do siebie grupę 14, wychowywanych od jajka ibisów, potem uczyli je latania w formacji i wreszcie poprowadzili z rejonu Salzburga, wokół Alp na południe Włoch.

Brytyjczycy wyposażyli ptaki w lekkie, elektroniczne czujniki rejestrujące ich położenie, prędkość lotu i chwilę każdego uderzenia skrzydeł.

Okazuje się, że rzeczywiście w zachowaniu ptaków nie ma nic przypadkowego. Instynktownie wiedzą, że lecąc w kluczu zużywają mniej energii. Co więcej, zwracają uwagę na ruch skrzydeł ptaka prowadzącego klucz i dopasowują swój ruch tak, by jak najlepiej wykorzystać ruch powietrza w górę. Kiedy pierwszy ptak porusza skrzydłami w dół, wokół nich tworzy się wir powietrza, które początkowo opada, by potem się podnosić. Kluczem do sukcesu formacji jest takie ustawienie, by kolejny ptak trafiał na unoszące się powietrze, a ruch jego własnych skrzydeł podążał za kierunkiem jego ruchu.

Gdy zapatrzymy się kiedyś na przykład w to, jak "lecą żurawie", doceńmy ich inteligencję.