Sześciu śmiałków uda się dzisiaj w wirtualną podróż na Marsa. Ochotnicy będą przebywać w całkowitej izolacji przez 105 dni. Jeżeli wszystko się powiedzie, jesienią czterech Rosjan, Niemiec i Francuz wejdą do specjalnej kapsuły na 520 dni. Symulacja będzie się odbywać w ośrodku naukowym pod Moskwą.

Uczestnicy eksperymentu zostali wybrani spośród 6 tysięcy kandydatów z 40 krajów. Przeszli dwuletnie testy medyczne i psychologiczne. Mają wytrzymać 105 dni w ekstremalnych warunkach całkowitej izolacji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rozpocznie się druga część eksperymentu, która potrwa 520 dni, czyli tyle mniej więcej, ile podróż z Ziemi na Marsa i z powrotem. A my mamy naszego kandydata. Reporter RMF FM Piotr Świątkowski trenuje w komorze bez echowej na Wydziale Fizyki uniwersytetu w Poznaniu. Posłuchaj:

Na czym polega wyjątkowość projektu Mars-500? Nikt do tej pory nie zamykał na tak długo astronautów w ciasnych pomieszczeniach, uniemożliwiając im skorzystanie z jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Wszystko po to, by dowiedzieć się, jak krucha jest ludzka psychika. Posłuchaj relacji moskiewskiego korespondenta RMF FM Przemysława Marca: