Urządzenie do gaszenia pożarów mgłą, chodzik, dzięki któremu niepełnosprawni dostaną się w każde miejsce, specjalny robot do nauki w szkołach - to tylko niektóre z polskich wynalazków na światową skalę.

HEOPS wymyślony przez polską firmę Stalbet Project jest pierwszym na świecie pojazdem inwalidzkim bez kół. HEOPS zebrał już wiele nagród, również międzynarodowych. Posłuchaj jak konstruktorzy tego niezwykłego chodzika opowiadają o swoim wynalazku.

Heksor, który wygląda jak powiększony skorpion - to z kolei robot wymyślony przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Heksorem zainteresowali się już między innymi Amerykanie.Widział go też nasz reporter. Posłuchaj:

Kolejny wynalazek to urządzenie do gaszenia pożarów mgłą. Jego autorami są naukowcy z warszawskich uczelni. Posłuchaj na czym polega metoda gaszenia ognia za pomocą mgły w relacji naszego reportera.

Nie dymi, nie przynosi przykrego zapachu a można z jej pomocą ugotować, grilować czy upiec praktycznie wszystko. To kuchenka, którą opracowali naukowcy z krakowskiej "AGH". Wynalazek właśnie czeka na opatentowanie a jego wielką zaletą test to, że jako "paliwa" używa się różnych eko-materiałów dostępnych na każdym kempingu... Posłuchaj: