Polscy konstruktorzy robotów bezkonkurencyjni podczas zawodów RobotChallenge w Wiedniu. Naszej ekipie, prezentującej w sumie 60 robotów, przypadło aż 13 medali: 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. Drugą lokatę w klasyfikacji medalowej zajęła Austria, której przedstawiciele wywalczyli 7 krążków. Biało-czerwoni zwyciężyli w klasyfikacji medalowej największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi rok z rzędu.

W wiedeńskich zawodach startują mobilne, samodzielne, własnoręcznie skonstruowane roboty. W tegorocznej edycji udział wzięło kilkuset uczestników z ponad 20 krajów. Konstruktorzy rywalizowali w czternastu konkurencjach. Największy sukces Polacy odnieśli w kategorii Line Follower, w której roboty musiały jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną narysowaną na białym tle czarną linią. Nasi reprezentanci zajęli w tej kategorii całe podium! Złoty i srebrny medal trafił do studentów Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej Politechniki Wrocławskiej.

Z kolei w kategorii Micro Sumo złoty medal otrzymali m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, z Koła Naukowego "Integra" na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy zbudowali robota "Zwierzak". W tej kategorii w szranki stanęły roboty o wymiarach maksymalnych 5x5x5 cm i wadze do 100 g. Ich zadaniem było zepchnąć przeciwnika z maty.

Polski robot Fast Foot zwyciężył w kategorii Humanoid Sprint. W tej konkurencji roboty o ludzkich kształtach miały jak najszybciej pokonać wyznaczony odcinek - idąc lub biegnąc. R-BOT Sarmatic okazał się niepokonany w kategorii Puck Collect, w której udało mu się najszybciej zebrać i ułożyć na ringu małe kolorowe krążki. Z kolei konstrukcja ROBO-HOBBY.PL Drone jako jedyna otrzymała nagrodę w kategorii Air Race Autonomous, czyli konkurencji dla robotów latających.

W kategorii "Line follower z przeszkodami" (robot wyścigowy śledzi tor narysowany czarną linią, omijając przeszkody) srebrny medal zdobył ubiegłoroczny zwycięzca - "Hurricane" autorstwa Marcina Okarmy i Mariusza Kaczmarka (V rok kierunku automatyka i robotyka na AGH).

Robot z AGH zdobył również srebrny medal w kategorii "Freestyle". Sędziowie docenili układ zaprezentowany przez "Zebulona", którego konstruktorami są studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka: Julia Szymura, Paweł Bańka i Jacek Chmiel. Opiekunem naukowym KN "Integra" jest dr inż. Dariusz Marchewka z Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.