"It Started With The Kiss" - zaczęło się od pocałunku - śpiewała 25 lat temu grupa Hot Chocolate i wyraźnie wiedziała o czym śpiewa. Najnowsze badania psychologów potwierdzają, że już pierwszy pocałunek może zdecydować o tym, jak rozwinie się znajomość.

Zdaniem Gordona Gallupa ze State University of New York w Albany, pocałunek niesie ze sobą istotne informacje na temat potencjalnego partnera. W trakcie badań opisanych na łamach "Evolutionary Psychology" przepytano ponad tysiąc osób.

Wiele obserwacji potwierdzało wcześniejsze opinie, między innymi o tym, że kobiety przywiązują do pocałunków większe znaczenie emocjonalne niż mężczyźni. Ponad połowa mężczyzn twierdziła, że gotowi byliby uprawiać seks nawet bez wcześniejszych pocałunków, podobną opinię prezentowało tylko 15 procent kobiet. Badania potwierdziły, że kobiety pocałunkami tworzą i podtrzymują intymną więź. Dla mężczyzn pocałunek jest mniej ważny, a jego znacznie maleje nawet w miarę trwania związku.

Co ciekawe, aż dwie trzecie kobiet i blisko tyle samo mężczyzn twierdziło, że zdarzało im się już po pierwszym pocałunku zrezygnować z bliższej znajomości z kimś, kto na pierwszy rzut oka wydawał im się atrakcyjny. Zdaniem autorów artykułu, podczas pocałunku dochodzi do podświadomej wymiany informacji, które mogą na przykład wskazywać, że dwie osoby są do siebie genetycznie niedopasowane.