"Tytoń a zdrowie" - konferencja pod takim hasłem rozpoczyna się w niedzielę w Chicago. Stała się ona okazją do licznych wypowiedzi ekspertów na temat szkodliwości nałogu palenia.

Jak wynika z danych statystycznych, co roku choroby związane z paleniem papierosów powodują więcej zgonów niż AIDS, wypadki samochodowe i lotnicze oraz konflikty zbrojne razem wzięte.

Brytyjskie czasopismo medyczne "British Medical Journal" w najnowszym wydaniu wskazuje, że na zerwanie z nałogiem nigdy nie jest za późno. Nawet rezygnacja z papierosów w wieku 60 lat zmniejsza o połowę ryzyko zapadnięcia na raka płuc. Jeśli rzuci się palenie w wieku 35 lat, prawdopodobieństwo takie zmniejsza się o 90 procent.

Według prognoz, w ciągu najbliższych 30 lat do rzeszy palaczy dołączy miliard młodych ludzi, a liczba śmiertelnych ofiar nałogu zwiększy się z obecnych 4 do 10 milionów rocznie.

Na konferencji w Chicago, która potrwa do 11 sierpnia, omawiane będą między innymi sposoby walki z paleniem, zarówno w odniesieniu do długoletnich palaczy jak i tych, którzy po papierosy dopiero sięgają.

00:15