Uważasz, że za krótko śpisz? Masz kłopoty z zaśnięciem? Budzisz się w nocy? Nie możesz rano wstać i przez cały dzień chodzisz niewyspany? Jeśli tak, to masz problem; specjaliści alarmują, co czwarty Polak ma zaburzenia snu. Ale inni wcale nie mają lepiej. Problemy ze snem ma większość Amerykanów. Co piąty przebadany przez amerykańską Krajową Fundację do spraw Snu wyznał, że z powodu niewyspania... stracił zainteresowanie seksem.

Co więc robić? Najlepiej udać się po pomoc i radę do lekarza. Problem w tym, że przychodni i białych fartuchów większość z nas unika jak może i dlatego najczęściej próbujemy radzić sobie sami. Najlepsza zatem i najprostsza rada na dobry sen? Wyciszenie przed pójściem do łóżka. Przed zaśnięciem nie podejmujmy ważnych decyzji, nie rozpoczynajmy intensywnych emocjonalnie rozmów, ba odpuśćmy sobie roztrząsanie minionych wydarzeń - mówi doktor Daria Pracka, szefowa Pracowni Badań nad Snem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Według niej zaśnięciu na pewno nie pomaga popularna metoda liczenia baranów. Nie zmuszajmy się do zaśnięcia. Nie dręczmy się pytaniami, kiedy zasnę – podkreśla:

A przed nami jeszcze marcowy szok związany z przejściem na czas letni, to oznaczać będzie cofnięcie zegarków o godzinę.