Nastolatki mądrzeją, bo... myślą coraz szybciej - piszą na łamach czasopisma "Psychological Science" naukowcy z University of Texas w San Antonio. Ich badania pokazały, że obserwowaną u młodych ludzi w miarę dojrzewania poprawę wyników testów na inteligencję można całkowicie wytłumaczyć zwiększeniem szybkości, z jaką ich mózg wykonuje na przykład proste operacje arytmetyczne.

Psychologowie z UTSA przeanalizowali wyniki 12 testów, wykonanych na blisko 7 tysiącach nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Były wśród nich zadania określające inteligencję przy pomocy zwykłych testów IQ, ćwiczeń językowych czy prostych zadań z fizyki. Były także testy skoncentrowane właśnie na zdolności szybkiego wykonywania prostych obliczeń.

I w jednym, i w drugim przypadku okazywało się, że w miarę dorastania możliwości umysłowe rosły. Dopiero jednak odpowiednie opracowanie i porównanie danych pokazało, że kluczem do wyższej inteligencji jest praktycznie w całości, szybkość z jaką mózg młodego człowieka opracowuje informacje. To ona umożliwia szybsze uczenie się, zapamiętywanie i rozwiązywanie problemów.

Kto wie, może to właśnie przez to coraz szybsze myślenie nastolatków, rodzicom tak często wydaje się, że robią coś bez zastanowienia. Jeśli tak, najwyraźniej trzeba to przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.