Nie podpiszemy kontraktów z kasą chorych - twierdzą dyrektorzy szpitali w Łódzkiem. Pierwszy raz sygnalizowali problem na początku roku, kiedy kasa zaproponowała im 3-miesięczne aneksy ze stawkami o 7 proc. niższymi od ubiegłorocznych. Aneksy wygasają z końcem marca, a kasa proponuje na resztę roku równie niskie kontrakty.

Dyrektorzy szpitali co roku mieli zastrzeżenia do kontraktów, ale tym razem są zdesperowani bardziej niż zwykle. Obliczyli, że za pieniądze, które im proponuje kasa, nie są w stanie utrzymać szpitali.

Protestujący mają poparcie u właścicieli szpitali: konwentu starostów, urzędu marszałkowskiego i uniwersytetu medycznego. Senat tego ostatniego wręcz zobligował dyrektorów szpitali klinicznych do niepodpisywania kontraktów.

Dalsze obniżanie poziomu finansowania może spowodować gorszy poziom opieki pacjentów – mówi prof. Piotr Woźniak z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. A to oznacza, że ewentualny kompromis odbije się na pacjencie i wpędzi niektóre placówki w długi.

Szef łódzkiego szpitala im. Kopernika oblicza, że już za pierwsze 3 miesiące nowego roku straty szpitala sięgnęły 5 mln złotych.

Dlatego szpitale nie mają zamiaru ustąpić. Ale nie ustąpi też kasa, bo - jak tłumaczy jej rzecznik, Zbigniew Solarz - z pustego i Salomon nie naleje. Możliwości kasy wynikają z kwot, które zbierze; nie ma innych źródeł przychodów.

Podobnie wygląda sytuacja w Zachodniopomorskiem. Termin składania ofert na przedłużenie kontraktów mija 7 marca, a umów z kasą nie podpisało dotąd aż 26 szpitali. Wyjątek stanowią 4 szpitale w Szczecinie – wojskowy, MSWiA, miejski, zdunowski oraz placówki w Wałczu, Szczecinku i w Policach.

Także i w tym przypadku dyrektorzy nie godzą się proponowane przez kasę chorych stawki za poszczególne usługi medyczne. Jeżeli szpitale nie podpiszą kontraktów, kasa nie zapłaci im za leczenie.

Jeżeli któryś ze szpitali zdecyduje się na kontrakt w nowym kształcie po terminie, będzie musiał stanąć do konkursu i procedurę kontraktową rozpoczynać na nowo. To wiąże się ze sprawdzeniem przez kasę kadry medycznej i wyposażenia w szpitala potrzebny sprzęt. Kasa zaznacza, że umowy zawierane ze szpitalami będą identyczne, jak te zawierane do 7 marca.

21:20